Relacja ze Światowego Dnia Mleka w Muzeum Mleka w Grajewie

0

Światowy Dzień Mleka w Muzeum Mleka w Grajewie

4 czerwca 2023 r. świętowaliśmy po raz piąty Światowy Dzień Mleka, którego organizatorem było Grajewskie Centrum Kultury, Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka, Miasto Grajewo oraz Partnerzy: Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie, Społem PSS w Grajewie Sp. z o.o., Koło Gospodyń Wiejskich Rydzewo. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP3 Białystok, Radio Nadzieja, e-Grajewo oraz Grajewo24. Piknik rodzinny miał na celu podkreślenie pozytywnego wpływu spożywania mleka i produktów mlecznych na zdrowie człowieka.

Organizatorzy powitali przybyłe na wydarzenie osoby oraz Partnerów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Mleka. Zebranych powitali również Burmistrz Miasta Grajewo p. Dariusz Latarowski, Wicestarosta Grajewski p. Tomasz Cebeliński, i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo p. Wiesław Dembiński.

Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Festyn rozpoczął się od prezentacji pokazu pieczenia drożdżowych maślanych bułeczek z serem w wykonaniu KGW Rydzewo. Pani Irena Och z Augustowskich Smaków Natury zaprezentowała na scenie proces powstawania koziego sera podpuszczkowego. Dzieci z dużym zaangażowaniem robiły masło z mleka krowiego w drewnianej maselnicy. Wszyscy chętni mogli spróbować maślanki i chleba pszenno-żytniego na zakwasie ze świeżo zrobionym masłem. Najmłodsi często odwiedzali żywą zagrodę, gdzie mogli zobaczyć owce, kozy i króliki.

Powodzeniem cieszyły się zabawy i animacje poprowadzone przez Izę Randzio – Fabryka Zabawy oraz jej zespół, m.in. konkurs dojenia krowy na czas. Najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w zorganizowanych dla nich warsztatach, zabawach, grach i konkursach o tematyce mlecznej przygotowanych przez pracowników GCK. Dzieci do wspólnej zabawy zapraszała nasza maskotka Krówka Matylda. Starsi uczestnicy pikniku mogli odbyć “Kulinarną podróż z mlekiem” zapoznając się z mlecznymi przepisami z różnych stron świata.

Dodatkową atrakcję był występ najmłodszej grupy ZPiT “Grajewianie”, która zaprezentowała „Taniec nad Narwią”, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

Ponadto uczestniczące w festynie Koła Gospodyń Wiejskich (KGW Kosówka, KGW Pieńczykowo) przygotowały wyroby rękodzielnicze oraz tradycyjne wyroby spożywcze, w które mogli się zaopatrzyć wszyscy chętni. Chętni mogli również obejrzeć ramkę z pszczołami oraz spróbować odnaleźć królową, czy też zakupić pszczele produkty z Pasieki Muczyńscy.

Dzieci, które uczestniczyły w zabawach i konkursach otrzymały nagrody ufundowane przez SM MLEKPOL oraz Społem PSS w Grajewie Sp. z o.o., za co obu firmom składamy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy wszystkim Współorganizatorom, Partnerom, Patronom medialnym, Sponsorom i Wolontariuszom za wsparcie oraz pomoc w jego organizacji, zaś mieszkańcom Grajewa za liczne przybycie.

Do zobaczenia za rok!

CTM-MM

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x