VI KWESTA Z CYKLU „RATUJEMY ZABYTKI SZCZUCZYŃSKIEJ NEKROPOLII”

0

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn, Przyjaciele Szczuczyna,

Szczuczyńska nekropolia liczy już 208 lat. Jak podaje nasze lokalne źródło „Księga Złota Parafji Szczuczyńskiej”: „Ksiądz Falkowski […] 14 października 1811 r. założył cmentarz grzebalny na Górze Kozackiej, otrzymawszy od Dziedzica Szczuczyna Jakuba Kisielnickiego jeden mórg ziemi na cmentarz katolicki i pół morga na cmentarz dla dysydentów”. Znajduje się tu wiele cennych pomników – zabytków świadczących o naszej przeszłości. Najstarsze groby usytuowane są w okolicach kaplicy cmentarnej. Znajdują się tu nagrobki żeliwne, kamienne, lub w formie metalowych krzyży na kamiennych cokołach. Na cmentarzu zachowało się też kilka grobowców
z przełomu XIX i XX w. Najstarsze zachowane nagrobki, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.

Większość zabytkowych nagrobków wymagają remontu i konserwacji. Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” przy współpracy z licznym gronem wolontariuszy od 2014 roku organizuje kwesty z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”.

Minione lata pokazały, że wspólnymi siłami możemy wiele zdziałać . W ciągu tych pięciu lat zebraliśmy blisko 38.000,00 zł, za które odrestaurowaliśmy 8 nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

W tym roku już po raz VI organizujemy kwestę z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”. Zebrane w tym roku środki zamierzamy przeznaczyć na renowację nagrobka Franciszka Podkowicza z 1911 r., którego elementy zostały już zabrane do pracowni konserwatorskiej oraz nagrobka zmarłej tragicznie, urodzonej w Warszawie, dziewiętnastoletniej Zebiny Antoniny Zyskowskiej, nauczycielki „Niedzwiadneńskiej Szkoły Polskiej” z 1919 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego kwestowania na szczuczyńskim cmentarzu. Chęć pomocy możecie zgłosić w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” (ul. Łomżyńska 11). Poinformujcie rodzinę, przyjaciół, znajomych o kweście. Zaproście ich w naszym imieniu do współpracy. Wspólnie możemy wiele!

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress