VI Rajd Szlakiem 10. Pułku Ułanów Litewskich z 1939- fotogaleria (Niećkowo, Szczuczyn)

0

Stowarzyszenie Sportowo – Jeździeckie im.10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie
Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie
Zespół Szkół w Niećkowie

mają zaszczyt zaprosić

na

VI Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich

pod hasłem „Ku Chwale Kawalerii”

 Szczegóły dotyczące rajdu na plakacie poniżej.

Więcej informacji na stronie www.10pulgrabowo.pl, Facebooku, tel. 502 643 141

Link do filmiku promocyjnego: https://youtu.be/Y_rZNXmSL54

VI Rajd szlakiem przemarszu 10 Pułku Ułanów Litewskich z 1939
1 – 3. 05. 2017 r. pod hasłem „ KU CHWALE KAWALERII”

POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

 Organizatorami rajdu są

  1. Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im.10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie
  2. Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie
  3. Zespół Szkół w Niećkowie

Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie w Grabowie za swojego patrona przyjęło
10 Pułk Ułanów Litewskich. Podczas wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie szwadrony m.in. 10. Pułku Ułanów Litewskich przejeżdżały przez gminę Grabowo, a także miały postój w Grabowie i stacjonowały na Grabowskich.

Nasze stowarzyszenie bierze udział w Święcie Pułkowym 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku. Od 2012 roku w związku z rosnącym zainteresowaniem społeczności działalnością stowarzyszenia podjęta została decyzja o zorganizowaniu trzydniowego Rajdu Szlakiem 10. Pułku Ułanów Litewskich. Rajd rozpoczyna się z Niećkowa, w którym leży zaprzyjaźniony z naszym stowarzyszeniem Zespół Szkół im. Bolesława Podedwornego.

Trasa rajdu przebiega przez część szlaku bojowego 10. Pułku Ułanów Litewskich w kampanii wrześniowej 1939 roku. Głównymi celami rajdu jest zaprezentowanie historycznych mundurów ułańskich oraz piękna i uroku konia w siodle i zaprzęgu. Zapoznanie uczestników rajdu z historią Podlaskiej Brygady Kawalerii, 10. Pułku Ułanów Litewskich, stowarzyszenia sportowo-jeździeckie, a w szczególności z Kampanią Wrześniową 1939 r. na naszym terenie.

Pierwszy dzień rajdu jest to głównie przejazd konno oraz bryczkami przez część szlaku bojowego do Grabowa. Wieczorem, przy koszarach, uczestnicy rajdu, mieszkańcy Grabowa oraz zaproszeni goście (władze samorządowe, rodziny kawalerzystów, sybiracy) spotykają się przy ognisku śpiewając pieśni ułańskie, wspominając historię, ułanów i działania stowarzyszenia z poprzednich lat.

Drugi dzień rajdu jest dniem pamięci o poległych we wrześniu 1939 r. Konno oraz bryczkami pokonujemy dalszą część szlaku bojowego do Milewa oraz Kowalewa, aby na pomnikach poległych złożyć wieńce i zapalić znicze. Po powrocie do Grabowa dla uczestników rajdu zorganizowane są drużynowe zawody w paintball oraz zawody strzeleckie do tarczy.

Trzeciego dnia rajdu ułani konno biorą udział w defiladzie ulicami Grabowa, następnie ułani wraz z pocztem sztandarowym oraz uczestnicy rajdu biorą udział we Mszy Świętej w kościele w Grabowie z okazji święta 3 maja. Po Mszy Świętej organizowane są pokazy oraz zawody kawaleryjskie, a także zawody w piłkę nożną. Trzeci, a zarazem ostatni dzień rajdu, kończy się ogniskiem, na którym zostają wręczone dyplomy dla uczestników oraz podziękowania.

Wydarzenie z roku na rok przyciąga rosnącą liczbę uczestników.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress