Warszawa, Wrocław, Białystok- komu Podlasianie przekazali 1%

0

Już od klku lat Podlasianie coraz hojniej dzielą się 1 proc. swojego podatku z Organizacjami Pożytku Publicznego (OPP). W tym roku na konta OPP wpłynęło łącznie ponad 13 mln zł, a wszystko dzięki ponad 323 tys. zeznań PIT, w których składający je podatnicy zdecydowali się przekazać 1 proc. swojego podatku – wynika z podsumowania Izby Skarbowej w Białymstoku

Liczba darczyńców i kwota przekazana OPP
W ciągu ostaniego roku, w naszym województwie przybyło blisko 25 tys. podatników, którzy zdecydowali się na skorzystanie z prawa wskazania w zeznaniu PIT organizacji pożytku publicznego, na rzecz której chcieliby przekazać 1 proc. płaconego przez siebie podatku.

W ramach podsumowywania akcji przekazywania 1 proc., Izba Skarbowa w Białymstoku sprawdziła również, ile pieniędzy mogło teoretycznie trafić do OPP od podatników z naszego województwa, a ile faktycznie podatnicy im przekazali. Gdyby każdy rozliczający się podatnik z Podlasia, przekazał 1 proc. swojego podatku, do OPP trafiłoby 14.388.342 zł. Natomiast, jak już wspomniano wyżej, trafiło do nich 13.196.930 zł, co stanowi 91,72 proc. możliwej do przekaznia kwoty. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 90,52 proc.

Największy odsetek możliwej do przekazania kwoty trafił do OPP od podatników rozliczających się w białostockich urzędach skarbowych – Drugim US (93,27 proc.) i Pierwszym US (93,22 proc.) oraz w US w Zambrowie (92,90 proc.) i US w Bielsku Podlaskim (92,45 proc.). Najsłabiej w akcję zaangażowali się natomiast podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Hajnówce, którzy przekazali 85,12 proc. możliwej do przekazania kwoty, a także podatnicy z Urzędu Skarbowego w Kolnie – 87,95 proc.

„Szczęśliwa trzydziestka” OPP
W przygotowanej przez Izbę Skarbową w Białymstoku liście „Szczęśliwej trzydziestki” (czyli 30 organizacji, które dostały najwięcej pieniędzy), pierwsza trójka najhojniej obdarowanych organizacji niezmienia się praktycznie już od kilku lat. Są to: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Fundacja „Pomóż Im” Na Rzecz Dzieci Z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum Dla Dzieci oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. W dalszej części rankingu jest już trochę zmian. Niektóre organizacje dostały mniej pieniędzy niż przed rokiem, inne więcej, a kilka „wskoczyło” do pierwszej trzydziestki (zostały zaznaczone kursywą i podkreśleniem) – lista poniżej w załączeniu.
Zamieszczona lista zawiera kwoty, które do wymienionych organizacji trafiły od podatników z województwa podlaskiego. Oznacza to, że kolejne kwoty mogły trafić do tych organizacji również z innych województw, co z pewnością jeszcze bardziej zwiększyło środki, którymi mogą dysponować.
Ponadto, należy pamiętać, że pieniądze przekazane na organizacje z innych części kraju, bardzo często „wracają” także do województwa podlaskiego, ponieważ wiele organizacji pozarządowych prowadząc swoją działalność na terenie całego kraju, pomaga także potrzebującym z naszego województwa (mimo siedziby w innej części kraju).

Przypomnienie
Przekazania 1 proc. podatku należnego, dokonuje urząd skarbowy, na wniosek wyrażony przez podatnika w zeznaniu podatkowym. Już od kilku lat wypełnienie takiego wniosku polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokości kwoty jaką w imieniu podatnika, na je rzecz, przekaże urząd skarbowy (nie więcej niż 1 proc. podatku należnego).
Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu podatkowym lub w korekcie, przekazuje kwotę 1 proc. podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji. Warunkiem przekazania kwoty 1 proc. jest zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress