Wykład Prof. Wierzchosia w BCK

0

25.02.2019 r. gościliśmy w naszej instytucji pochodzącego ze Szczuczyna Prof. Jacka Wierzchosia. Jest on absolwentem prestiżowego Technikum Chemicznego w Piastowie oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu M. Skłodowskiej – Curie w Lublinie. Był pracownikiem naukowym Polskiej Akademii Nauk, gdzie obronił pracę doktorską z dziedziny chemii. Od 1990 prowadzi badania naukowe w CSIC w Madrycie, w latach 1993 – 2008 był Profesorem na Uniwersytecie w Katalonii i Dyrektorem założonego przez siebie Laboratorium Mikroskopii Elektronowej. Od 2008 roku jest pracownikiem naukowym i Dyrektorem Wydziału Nauk Biogeochemicznych i Ekologii Mikrobiologicznej w Muzeum Narodowym Nauk Przyrodniczych w Madrycie. Ponadto jest członkiem Rady Kuratorów II Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk. W związku z jego badaniami dotyczącymi poszukiwania śladów życia w skałach z Suchych Dolin na Antarktydzie Prof. Jacek Wierzchoś został zaproszony w 1996 roku przez NASA do udziału w badaniach poszukiwania śladów życia w meteorycie z Marsa. Od wielu lat jest szefem projektów badawczych. Był uczestnikiem i organizatorem wielu wypraw na pustynie Atakama, Negev, Dolina Śmierci i Mojave. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych w ponad stu pismach międzynarodowych i wielu książkach akademickich.

Prof. Jacek Wierzchoś 25 lutego o godz. 10:00 spotkał się z uczniami Zespołu Szkół w Niećkowie, a o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie wygłosił wykład pt. „Życie na krawędzi istnienia: pustynne środowiska poliekstremalne na Ziemi i ich analogi na Marsie”. Spotkanie rozpoczął Dyrektor BCK Janusz Siemion, który przywitał licznie zgromadzonych gości, a w szczególności towarzyszących Prof. Wierzchosiowi Alinę i i Henryka Midro z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Następnie głos zabrał Prof. Wierzchoś, który opowiedział zebranym o formach życia na Ziemi, o swoich badaniach, i odkryciach, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Po wykładzie przybyli goście chętnie zadawali Profesorowi pytania na temat jego pracy i odkryć. Prelekcja profesora została nagrodzona przez publiczność gromkimi brawami. Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński serdecznie podziękował Profesorowi Wierzchosiowi za przybycie i niezwykle pouczający wykład.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress