XX Zapusty Radziłowskie

0

Zapusty to staropolska nazwa stosowana na określenie czasu przypadającego na okres od Nowego Roku lub od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Terminu tego używano także na oznaczenie znacznie węższego przedziału czasowego tj. ostatniego tygodnia karnawału od tłustego czwartku do Środy Popielcowej lub trzech ostatnich dni tegoż tygodnia. Dni te Słownik folkloru polskiego nazywa także mięsopustem, zapustem i ostatkami.

Do tradycji organizacji zabaw zapustowych wraca corocznie Radziłów.

We wtorek 25 lutego 2020 roku Starosta Grajewski Waldemar Remfeld i Wójt Gminy Radziłów Krzysztof Milewski oficjalnie zainaugurowali XX Zapusty Radziłowskie życząc przybyłym udanej zabawy.

Wydarzenie to jest pod każdym względem niesamowite i magiczne. Zgromadzeni mieszkańcy gminy radziłów bawili się m.in. przy pieśniach ludowych i biesiadnych wykonanych przez Zespół Senior+ z Okrasina, Zespół Podlaskie Korale, Zespół „Tęcza” z Trzciannego, Zespół Ludowy „KŁOSEK” z Zespołu Szkól w Niećkowie, a także mieli okazję podziwiać tancerki z Zespołu tanecznego „Sare Roma”, które podczas swojego występu zaprezentowały piękno folkloru romskiego.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było przejście przez radziłowski rynek barwnego korowodu weselnego, który symbolicznie otwiera Ziabela, czyli naturalnej wielkości para kukieł wirująca w tańcu.

Nie zabrakło również typowych dla tradycji korowodu postaci takich, jak np. para młoda, wyśmiewająca panny i kawalerów, którym w karnawale nie udało się znaleźć partnerów. Parze młodej towarzyszyła drużba, symboliczne kozy, bociany oraz słomiane chochoły. Do weselnego orszaku przyłączyli się także inni biesiadnicy – uczestnicy Zapustów, którzy tańcząc i śpiewając odwiedzają pobliskie sklepy i urzędy.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress