Z gromnicą bezpieczniej – Święto Matki Boskiej Gromnicznej

0

Chrześcijanie mówią, że z jedną gromnicą (dużą świecą) powinno przejść się przez całe życie – od chrztu aż do śmierci. W czterdziestym dniu po Bożym Narodzeniu, 2 lutego Kościół katolicki i ewangelicki czczą przyniesienie Jezusa do świątyni oraz spotkanie z Symeonem i Anną.

Msze Święte w Kościele pw. Imienia NMP w Szczuczynie odbędą się w godzinach 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00. Po poświęceniu zabiera się świece do domu. Dawniej bardzo przestrzegano, by świeca nie zgasła. Już we własnym domostwie okadzano dymem bolące miejsca i całe obejście. Na powale lub górnej futrynie okna wypalano albo kopcono znak krzyża. W ten sposób nasi przodkowie zabezpieczali się przed pożarem. Wierzono, że gromnica ma moc odpędzania piorunów. Stąd do dziś w czasie burzy w małopolskich wsiach można zobaczyć w oknach zapaloną świecę. Wierzono również w to, że gromnica pomaga odpędzić od zabudowań zgłodniałe wilki, a włożona w ręce konającego pozwala mu łagodnie przejść do innego świata. 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress