Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

0

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”

Cyceron

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Dnia 10.05.2022 r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2022 mieliśmy przyjemność gościć dwie grupy pięciolatków z wychowawczyniami Panią Małgorzatą Łepkowską i Panią Bogusławą Januszewską.

Tematem naszego spotkania była oczywiście książka ale zanim rozpoczęliśmy nasze warsztaty, dzieciaki miały okazję zwiedzić całą bibliotekę. Wypożyczalnia dla Dorosłych była pierwszą stacją naszego „pociągu”, następnie przedszkolaki zaglądały do pomieszczeń administracyjnych podglądając pracę animatorów oraz dyrektora. Oddział dla Dzieci to kolejny przystanek i tu zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę aby omówić zasady pracy bibliotekarzy, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak wypożyczać i traktować książki, a także jak się zachowywać w bibliotece. Nasz „pociąg” ruszył dalej „tajemniczymi podziemiami” zwiedzając salę komputerową i magazyn książki. Ostatnią i główną stacją była sala konferencyjna gdzie przeszliśmy do warsztatów bibliotecznych w których dzieci dowiedziały się krok po kroku jak powstaje książka: kto ją pisze, kto ilustruje, kto wydaje, kto poprawia i wiele innych ciekawostek. Wspólnie obejrzeliśmy krótki film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry. Następnie uczniowie czynnie wzięli udział
w dyskusji na temat obejrzanego filmu. Kolejnym punktem naszego spotkania było opowiedzenie i pokazanie co się dzieje z książką jak już trafi do biblioteki, dzieci również chętnie pomagały przy opracowaniu książki. Podczas warsztatów nie mogło zabraknąć Franklina i jego książki z biblioteki. Jest to wspaniały i czytelny przykład jak należy postępować z książkami wypożyczonymi w bibliotece. Na zakończenie była podsumowująca dyskusja dotycząca książki i tego czego na warsztatach dowiedziały się dzieci oraz uroczysta przysięga, którą złożyliśmy wszyscy razem. Miłą niespodzianką była wizyta Gwiazdy, która na chwilę wróciła ze swojej podróży i obdarowała naszych gości drobnymi upominkami.

Tekst: Anna Akus – Szklarzewska, Anna Wojsław

Foto: Andrzej Kosmowski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress