100. powstania OSP Rydzewo

0

Dla mieszkańców Rydzewa (Gmina Rajgród) rok 2020 był wyjątkowym rokiem, w którym przypadła 100. rocznica powstania Ochotniczej Straży Pożarnej (ze względu na pandemię koronawirusa jej obchody przełożono na rok bieżący). W dniu dzisiejszym (22 sierpnia 2021 r.) obchody 100. rocznicy powołania OSP w Rydzewie rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha, po której nastąpiła część oficjalna, zorganizowana przy strażnicy OSP w Rydzewie.

To ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie obecnych druhów i druhen w imię lokalnej solidarności i potrzeby niesienia pomocy drugiemu człowiekowi powołali do życia oddział, który miał pomagać wszystkim potrzebującym w walce z żywiołami. Tak pozostało do dzisiaj. Jednak historia OSP w Rydzewie, to nie tylko historia bohaterów narażających siebie w imię drugiego człowieka, to także udział w integracji lokalnej społeczności, udział w najważniejszych dla mieszkańców wydarzeniach, pomoc w życiu codziennym i przekazywanie tradycji młodym pokoleniom. O tej historii OSP Rydzewo podczas uroczystości mówił jej Prezes druh Zdzisław Machul. W referacie, który wygłosił poruszył także temat zmian w wyposażeniu jakie zaszły na przestrzeni wieku i jak one wpłynęły na jakość pracy strażaków oraz podkreślił, że bez pomocy mieszkańców i lokalnej władzy jednostka nie funkcjonowałaby tak sprawnie jak to jest obecnie.

Uroczystość była również okazją do wręczenia druhom i druhnom medali „Za zasługi dla pożarnictwa”. Wyjątkowymi gośćmi obchodów byli emerytowani już lokalni strażacy, którym podziękowano za pomoc i poświęcenie, a byli to: Krzysztof Iżbicki, Heronim Waszkiewicz, Józef Karwowski oraz Edward Czyżewski. Minutą ciszy uczczono również pamięć niedawno zmarłego kolegi druha Rafała Wojewody.

W trakcie obchodów głos zabrało wielu znamienitych gości gratulując odwagi i oddania służbie oraz życząc kolejnych wielu lat tak wspaniałej działalności. Wśród nich byli także przedstawiciele Powiatu Grajewskiego, którzy pogratulowali pasji i odpowiedzialności, podziękowali za gotowość do niesienia pomocy i życzyli dalszej bezpiecznej służby i przychylności patrona św. Floriana w każdej akcji. Prócz tych słów na ręce Prezesa OSP Rydzewo – Zdzisława Machula przekazano okolicznościowy grawerton wraz z drobnym upominkiem. Powiat Grajewski reprezentowali: Grzegorz Gardocki – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego, Waldemar Remfeld – Starosta Grajewski, Maria Gwiazdowska – członek Zarządu Powiatu Grajewskiego, która przybyła z mężem Kazimierzem Gwiazdowskim – Posłem na Sejm RP oraz Marek Kostrzewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego.

 

Uroczystość poprowadziła druhna Magdalena Gryczan.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress