Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Niećkowie jako odpowiedź na preferencje młodzieży gimnazjalnej

0
Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Od trafnego dopasowania zdolności, zainteresowań, cech psychicznych oraz możliwości psychozycznych człowieka do wykonywanego zawodu zależy powodzenie w życiu zawodowym i prywatnym. Pierwszym etapem wyboru indywidualnej ścieżki zawodowej dla młodego człowieka jest wybór szkoły średniej. Wiosna każdego roku to czas, w którym uczniowie ostatnich klas gimnazjów muszą zdecydować czy podejmą dalszą naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum, czy też w zasadniczej szkole zawodowej. Z pewnością ogólniak wybierają przede wszystkim te osoby, które mają sprecyzowane plany na studia już na nale edukacji w gimnazjum. Technikum natomiast to miejsce dla tych absolwentów gimnazjów, którzy pomimo młodego wieku już zdecydowali, co chcą robić w życiu i jaki zawód będzie im w tym niezbędny, nie wykluczając nauki na uczelniach wyższych.

Niejednokrotnie jednak wyobrażenia kandydatów do technikum o zawodzie, którego chcą się uczyć, a realia nauki i późniejszej pracy w tym zawodzie są zupełnie rozbieżne. Z tego względu Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Niećkowie już od kilku lat organizuje tak zwane „Gimnazjady zawodowe”. Odbiorcami tego przedsięwzięcia są uczniowie klas trzecich okolicznych gimnazjów, którzy podczas weekendowego pobytu w gościnnych murach szkoły, położonej z dala od wielkomiejskiego zgiełku, po raz pierwszy w sposób praktyczny zmagają się z zadaniami wykonywanymi w konkretnym zawodzie, łącząc zabawę z przygodą zawodową, testują swoje predyspozycje do pracy w wybranym zawodzie w przyszłości. „Gimnazjady zawodowe”, umożliwiają młodemu człowiekowi empiryczne przetestowanie swoich predyspozycji do realizacji zadań zawodowych, upatrzonego przez siebie zawodu, pod profesjonalnym okiem nauczycieli. Zdobyte podczas Gimnazjady informacje o zawodzie są dla młodego człowieka cennym drogowskazem przy wyborze konkretnej szkoły średniej, w której przez kolejne lata będzie się uczył wymarzonego zawodu. W Gimnazjadach corocznie bierze udział ok. 200 uczniów klas trzecich gimnazjów. Tegoroczne Gimnazjady odbędą się w dniach 09-10.04.2016 r i 23- 24.04.2016 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Niećkowie posiada również bogatą ofertę kształcenia osób dorosłych. Organizujemy Kwalikacyjne Kursy Zawodowe w zawodach:

• technik żywienia i usług gastronomicznych
• technik pojazdów samochodowych
• technik hodowca koni
• technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
• technik rolnik
• technik spedytor
• technik rachunkowości
• technik ekonomista
• technik handlowiec
• technik informatyk
• kucharz
• sprzedawca
• ślusarz
• rolnik
• kelner
Nauka na kursie prowadzona jest w formie zaocznej i trwa od 1 roku do 2 lat. Szkoła jako Centrum Kształcenia Ustawicznego jest w stanie zorganizować i przeprowadzić każdy kurs, który będzie wynikał z zapotrzebowania pracodawców i rynku pracy. Osoby dorosłe mogą również kontynuować naukę w Szkole Policealnej w zawodach: technik informatyk, technik rachunkowości, technik turystyki wiejskiej, technik usług kosmetycznych oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Bożena Sokołowska
Szczuczyńskie Wieści 2/2016
Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress