225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

0

Przed nami 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano uroczystości upamiętniające uchwalenie jednego z najważniejszych dokumentów w historii Polski. W regionie podlaskim także przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających ustanowienie Konstytucji w 1791. Obok oficjalnych uroczystości organizowane są festyny, koncerty i zabawy.

Konstytucja 3 maja, uchwalona tego dnia 1791 roku, regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją – powstała w języku polskim i przetłumaczona została na język litewski.

Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową kraju, który zaledwie 150 lat wcześniej był jedną z największych potęg europejskich. Mimo że wskutek zawieruchy historii obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, jej znaczenie dla historii Polski i Europy jest nieocenione. Przez ten okres Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Zdaniem dwóch jej współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress