25 marca 2023 r. – Godzina dla Ziemi

0

Już jutro w sobotę, 25 marca, przypada dzień, w którym na całym świecie odbywa się akcja „Godzina dla Ziemi”.

„Jest to coroczne wydarzenie, organizowane w ostatnią sobotę marca. Godzinę dla Ziemi zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), który w 2007 roku zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut. Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ta jednak na ma charakter symboliczny – promuje postawy proekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców. Oszczędność energii to przecież nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również „cegiełka” przekazana na rzecz ochrony planety, która pilnie potrzebuje „odetchnąć” od natłoku gazów cieplarnianych. Z roku na rok idea ta cieszy się coraz większym uznaniem. Do akcji włączyło się ponad 100 państw, a w ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę światło zgasło w wielu znanych miejscach, takich jak Koloseum, Opera w Sydney czy Piramidy w Gizie. Niektóre stacje telewizyjne wstrzymały nawet transmisje lub używały wyłącznie świateł LED-owych. Szacuje się, ze w 2011 roku w obchodach Godziny dla Ziemi w mniejszym lub większym stopniu uczestniczyły blisko 2 miliardy ludzi. Wtedy też ciemności zapadły w Pałacu Kultury i Nauki, w Galerii Zachęta czy w krakowskich Sukiennicach. Promowanie tej ekologicznej inicjatywy ułatwia Internet i wirtualne media – można więc mieć nadzieję, że „zielony” trend przyjmie się powszechnie na całym globie, na którym przecież wszyscy chcą gościć jak najdłużej.”

Żródło: Kalbi.pl

W ramach działań Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, wynikających z zadania pn. „Edukacja ekologiczna i propagowanie działań proekologicznych”, stworzyliśmy plakat, który przekazaliśmy szkołom podległym Powiatowi Grajewskiemu. W ten sposób przyłączamy się do propagowania tego wydarzenia wśród uczniów i ich rodzin, zachęcając ich do wyłączenia wszystkich zbędnych domowych urządzeń elektrycznych na 1 godzinę.

PRZYŁĄCZ SIĘ I TY!  

Dbajmy o naszą planetę, bo razem możemy zdziałać więcej! 

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

Zespół Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie

Zespół Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie

Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie

Zespół Szkół w Niećkowie

Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x