76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

0

W dniu 17 września w godzinach 12.00, na terenie naszego powiatu zostaną uruchomione syreny alarmowe dla upamiętnienia 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Przypomnijmy trochę faktów historycznych

W połowie września 1939 roku, gdy wojska polskie ciągle broniły się przed nacierającymi Niemcami,  Sowieci  (17 września), realizując porozumienie z Niemcami z końca sierpnia, przekroczyli na całej długości wschodnią granicę z Polską.

Sowieci najazdem na Polskę złamali obowiązujący układ o nieagresji i inne porozumienia. Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki potępił w orędziu sowieckie działania, nie zdecydował się jednak na ogłoszenie stanu wojny między Polską i Związkiem Sowieckim. Zaś Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz rozkazał polskim oddziałom unikać walki z Armią Czerwoną i przebijać się do granicy węgierskiej i rumuńskiej. Prezydent RP, rząd a także naczelne dowództwo podjęli decyzję o ewakuacji do Rumunii.

Walkę z Sowietami podjęły jednak niektóre jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. Przez trzy dni bohatersko broniło się Grodno. Do końca września Sowieci zdobyli wschodnie województwa Polski. Na zdobytych terenach natychmiast wprowadzali swoje porządki, dokonywali zbrodni, aresztowań, deportacji. Sowiecka napaść przesądziła ostatecznie o wyniku wojny z Niemcami.

28 września 1939 roku w Moskwie Niemcy i Sowieci zawarły traktat o przyjaźni i granicy. Terytorium Polski zostało podzielone między Hitlera i Stalina, a siły obu krajów zobowiązały się do współpracy w zwalczaniu wszelkich polskich działań niepodległościowych.

Przez kolejne kilkadziesiąt lat wojska sowieckie stacjonowały w Polsce. Symboliczna była data ich wyprowadzenia – ostatni żołnierze opuścili Polskę 17 września 1993 roku.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress