76. rocznica bitwy o Monte Cassino

0

18 maja, to szczególna data w historii II wojny światowej. Tego dnia w 1944 r. na ruinach klasztoru Monte Cassino zatknięto biało-czerwoną flagę i odegrano hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy. Tym zwycięstwem Polacy rozpoczęli swój słynny szlak bojowy, a samą bitwę nazywano później najbardziej zaciętą podczas II wojny światowej, a uczestniczących w niej żołnierzy polskich – najlepszymi żołnierzami, jakich wydała ta wojna.

W bieżącym roku, kontynuując Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wspominamy ważne daty i rocznice wydarzeń związanych z wolnościowymi zmaganiami naszego narodu. Jest to także doskonała okazja, by podziękować tym, którzy walczyli i oddawali życie za wolność innych narodów w drodze do wolnej Polski, dlatego Starsota Grajewski – Waldemar Remfeld w dniu 18 maja 2020 r. odwiedził Pana Tadeusza Niedźwieckiego.

Pan Tadeusz Niedźwiecki, 13 kwietnia 1940r. został wraz z rodziną deportowany z Grajewa do Kazachstanu. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski w 1941 r. wstąpił do organizującej się Armii Polskiej. Po ewakuacji do Palestyny w marcu 1942 r. rozpoczął swój szlak bojowy w szeregach 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Brał udział w całej kampanii włoskiej 2. Korpusu. Uczestniczył w bitwach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Do Polski powrócił dopiero w lipcu 1947 r.

W grudniu 2018 roku Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Pan Tadeusz został uhonorowany ,,Krzyżem 100-lat ZIW RP”.

Starosta Grajewski podczas wizyty u Pana Tadeusza podkreślił, że jest to dla nas ogromny zaszczyt i powód do dumy, że bohater tamtych wydarzeń jest mieszkańcem naszego Powiatu.

„Dziękuję dzisiaj Panu za to, że pokazał nam, co to jest patriotyzm, męstwo, zaangażowanie i poświęcenie. Pana życie jest najlepszą lekcją historii i inspiracją do pracy na rzecz wspólnego dobra. Niech Panu zawsze dopisuje zdrowie, a satysfakcja z dokonań towarzyszy każdego dnia.” – życzył Starosta Grajewski.

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress