Akcja Reaktywacja 2019 – poznajcie nas!

0

Od 1 września br. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie grupa młodzieży realizuje projekt „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności.

Są to młodzi ludzi z różnych miejscowości, w różnym wieku o różnych pasjach i zainteresowaniach. Łączy ich jedno – chęć działania i tworzenia, chęć uczenia się nowego i dzielenia się posiadaną wiedzą z innymi.

Poznajcie pierwszą trójkę uczestników „Akcji Reaktywacji”.

Nikola Kondratowicz. Uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach. Pasjonatka muzyki i śpiewu co znajduje odbicie w jej osiągnięciach w konkursach i przeglądach muzycznych (w kategorii dzieci i młodzież) takich jak:

– I miejsce w 4. Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w 2014 roku w Ełku

– II miejsce na Konkursie Piosenki Religijnej Prostki w 2017 roku w Prostkach

– I miejsce na 41. Konkursie Piosenki w 2018 roku w Szczuczynie

– II miejsce w IV Konkursie Pieśni Patriotycznej „Szlakiem Niepodległości” w 2018 roku w Szczuczynie

– I miejsce na II Przeglądzie Pieśni Wielkopostnej w 2019 roku w Szczuczynie

– wyróżnienie w VII Regionalnym Konkursie Piosenki „Śpiewający Kormoran” w 2019 roku w Wilkasach

– zdobyta Brązowa Nutka podczas 25. Festiwalu Piosenki Dziecięcej w 2019 roku w Ełku

– III miejsce w konkurencji „Mam Talent” z okazji XI edycji „Gminnych Dni Rodziny” w 2019 roku w Prostkach

– I miejsce na 43. Konkursie Piosenki w Szczuczynie

– I miejsce w XXI Diecezjalnym Konkursie „Jan Paweł II – Święty Naszych Czasów” w kategorii wokalnej

– występ wokalny z piosenką „Cisza. Modlitwa Katyńska” na IV Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej
i Patriotycznej w 2019 roku w Orzyszu

Zofia Wszeborowska. Uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu. Miłośniczka filmów fantasy, kina akcji i książek (np. seria o Harrym Potterze czy Insygnia Śmierci i wielu innych).

Z powodzeniem bierze udział w wielu konkursach przedmiotowych (język polski, historia, matematyka). Pasjonuje się rysunkiem a ostatnio jej konikiem jest muzyka. Jak sama mówi:

(…) W ostatnim roku zaczęłam się rozwijać wokalnie, a stało się to za sprawą pani Jolanty Koniecko – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu, która zaproponowała mi udział w „Gminnym Konkursie Piosenki” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Wąsosz.”

Piotr Żebrowski. Uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu. Piotrek jest osobą o szerokim wachlarzu zainteresowań m.in. książki (literatura piękna, romans, dokument), psychologia, kulinaria, podróże, sport, film (dokumentalne, romans, horror). Największą pasją Piotrka jest muzyka co znajduje potwierdzenie w jego osiągnieciach w konkursach
i przeglądach muzycznych:

– wyróżnienie w Regionalnym Konkursie Piosenki w 2017 roku w Grajewie

– 1 miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej w 2017 roku w Szczuczynie

– 1 miejsce w Przeglądzie Pieśni Wielkopostnej w 2018 i 2019 roku w Szczuczynie

– 1 miejsce w Konkursie Piosenki w 2017 roku w Wąsoszu i w 2018 i 2019 roku Szczuczynie

DLACZEGO „AKCJA REAKTYWACJA”?

Dla Nikoli udział w projekcie jest nowym doświadczeniem, które wg niej pomoże rozwinąć jej umiejętności nie tylko wokalne.

Dla Zofii udział w projekcie jest nowym wyzwaniem. „(…) mogę poznać nowych ludzi i zdobyć nowe umiejętności”.

Dla Piotrka udział w projekcie szansą na rozwinięcie swoich umiejętności nie tylko wokalnych.

O AKTYWNOŚCI MŁODYCH LUDZI…

Nikola jest zdecydowanie przedstawicielką aktywnego młodego pokolenia. Dostrzegai docenia fakt, że młodzi ludzie jako wolontariusze angażują się w różnego typu akcje społeczne w lokalnych środowiskach. Jest zwolenniczką takich zachowań. Podkreśla też rolę bibliotek i ośrodków kultury jako miejsc gdzie skupia i powinna się skupiać aktywność dzieci i młodzieży na różnych płaszczyznach – wokalnych, plastycznych, sportowych.

Wg Nikoli, aktywność brak aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach nie wynika tylko z braku oferty zajęć czy warsztatów, młodzi ludzie muszą czuć, że ich działania są pozytywnie postrzegane, akceptowalne i popierane przez osoby dorosłe a nie tylko krytykowane.

Zofia jest zwolenniczką aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach. Angażuje się i docenia takie działania jak kwesty, zbiórki m.in. w ramach WOŚP czy pomoc w organizacji gminnych wydarzeń jak festyny czy pikniki. Dostrzega też drugą stronę medalu. Bez ogródek mówi:

Według mnie młodzi ludzie mogę realizować swoje pasje, marzenia i się rozwijać dzięki organizowanym zajęciom pozaszkolnym np. wokalnym, teatralnym, tanecznym, zapaśniczym i wielu innych. Do tego trzeba chęci, a w dzisiejszych czasach o to trudno. Żyjemy w czasach gdzie bez komputerów, telefonów, tabletów ciężko jest przeżyć, uzależniliśmy się od tego. Młodzież nie ma czasu na realizację planów i marzeń, bo ważniejsze są gry, portale społecznościowe, seriale itp. Ja sama staram się to ograniczać i to skutkuje. Młodzież mówi „nie chce mi się” z wielu powodów, najczęściej jest to wina telefonów i elektroniki, ale winą może też być otoczenie, w którym się żyje. Jeżeli inni Cię zniechęcają i wmawiają Ci, że to nie dla Ciebie, w końcu samemu zaczynasz w to wierzyć. Zniechęcasz się do wielu rzeczy i wmawiasz sobie, że Ci się nie chcę. Po prostu bierzesz przykład z innych.”

Piotrek krótko i konkretnie wypowiada się w temacie aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach. Mówi, że „(…) W dzisiejszym świecie jest naprawdę wiele możliwości…”. Dostrzega i popiera takie zachowania. Podaje przykład swoich znajomych, którzy zorganizowali zbiórkę dla swojego kolegi chorego na nowotwór. Aktywność młodych ludzi wg Piotrka ogranicza poczucie osamotnienia w swoich działaniach, obawa przed wytykaniem czy krytyką a często ośmieszeniem. Brakuje im poczucia, że ich pomysły warte są realizacji a ze strony osób dorosłych zrozumienia ich potrzeb. Akcentuje też fakt, że brak aktywności jest też wynikiem lenistwa.

RODZINA I PRZYJACIELE

Wielkim wsparciem dla Nikoli w różnego typu przedsięwzięciach wokalnych i warsztatowych jest jej mam Barbara oraz bliscy znajomi.

Wielkim wsparciem dla Zofii jest rodzina i przyjaciele:

(…)Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu była jest i będzie rodzina. To dzięki niej mogę się rozwijać i motywuje mnie to do działania. Przyjaciele również się do tego przyczyniają, pozwalają mi marzyć i wierzyć, że wszystko mogę osiągnąć.”

Wsparciem dla Piotrka jest jego najbliższe otoczenie „(…) rodzina, przyjaciele i przewodnik duchowy, gdyż pomagają mi odnaleźć się w trudnych chwilach, podtrzymują na duchu i pomagają iść dalej…”.

O SOBIE…

Nikola. „(…) muzyka i śpiewanie. Bardzo dobrze się w tym czuje. Uwielbiam jeździć na różne konkursy i tam zdobywać doświadczenie”.

Zofia z odwagą realizuje swoje pasje i podejmuje nowe wyzwania. Nie bez znaczenia też jest tu jej charakter: „Moją mocną stroną jest upartość w dążeniu do celu, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli sobie coś postanowię, staram się to zrealizować.”

Piotrek sam o sobie mówi, że jest osobą otwartą i wyrozumiałą: „(…) Łatwo nawiązuję kontakty z ludźmi i szybko znajdujemy wspólny język. Zrozumienie drugiego człowieka i jego potrzeb jest bardzo pomocne”.

Niebawem poznacie innych uczestników Akcji Reaktywacji.

Andrzej Kosmowski

BCK Szczuczyn

koordynator OKG Równać Szanse 2019

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress