„(…) jest to polska historia, to w sercu Warszawy obywatele polscy to robią, to jak to może być historia innego narodu, innego państwa, innego kraju…”
Marek Edelman jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas drugiej wojny światowej a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie.
O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz siódmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz czwarty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia.
W tegorocznej szczuczyńskiej edycji „Żonkile” wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Młodzież obejrzała film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kama Veymont’a, opowiadający historię powstania poszerzoną o relacje świadków, którzy zgodnie mówią, że była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to dla nich walka o honor i poczucie godności.
Po obejrzeniu filmu zaprosiliśmy młodzież do wykonania własnych papierowych żonkili, które po tym jak Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, z inicjatywy Muzeum Polin stały się wyrazistym symbolem akcji.
Dziękujemy za spotkanie.
Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN
Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.