Akcja ŻONKILE w BCK w Szczuczynie

0

(…) jest to polska historia, to w sercu Warszawy obywatele polscy to robią, to jak to może być historia innego narodu, innego państwa, innego kraju…”

Marek Edelman jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas drugiej wojny światowej a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie.

O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz siódmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz czwarty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia.
W tegorocznej szczuczyńskiej edycji „Żonkile” wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Młodzież obejrzała film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kama Veymont’a, opowiadający historię powstania poszerzoną o relacje świadków, którzy zgodnie mówią, że była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to dla nich walka o honor i poczucie godności.

Po obejrzeniu filmu zaprosiliśmy młodzież do wykonania własnych papierowych żonkili, które po tym jak Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, z inicjatywy Muzeum Polin stały się wyrazistym symbolem akcji.

Dziękujemy za spotkanie.

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress