Akcja Żonkile w BCK w Szczuczynie

0

(…) dla nas było to niezrozumiałe i czuliśmy, że jesteśmy w zapomnieniu. W zapomnieniu… Że świat nie widzi tego, nie ci tylko państwo z drugiej stronie muru…ale cały świat nie widzi tego…wiedzieliśmy bardzo dobrze, że ten cały świat wie o tym…ale nawet nie kichnął.”

Marek Edelman

jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

Ostre i pełne żalu słowa Marka Edelmana oddają w prosty sposób emocje ludzi, którzy walczyli w powstaniu w getcie warszawskim. Była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to walka zwycięska dla ludzi dla których honor i poczucie godności było wszystkim co mieli.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz trzeci przyłącza się do obchodów tego wydarzenia. W tegorocznej szczuczyńskiej edycji „Żonkile” wzięła udział klasa VII „c” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego. Tematykę samego powstania przybliżył uczniom dyrektor Centrum Kultury Janusz Siemion, który mówił też o wkładzie społeczności żydowskiej w rozwój Szczuczyna. Uczestnicy spotkania przeglądali obszerne materiały prezentujące sceny walk w getcie warszawskim i archiwalne zdjęcia Szczuczyna.

Młodzież obejrzała film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kama Veymont’a, opowiadający historię powstania w getcie warszawskim poszerzony o relacje świadków. Na zakończenie – Anna Cymkowska – przybliżyła historię 16 – letniego Janusza Ostrowskiego, który uczestniczył w kilku akcjach pomocowych w getcie, brał udział w szmuglu broni dla bojowników powstania w kwietniu 1943 roku. A takich osób było więcej. Często ich losy są nieznane i milczy o nich historia.

Pamiętajmy, że to ludzie ludziom zgotowali ten los.

Dziękujemy za spotkanie.

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress