Apel Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do rolników i hodowców trzody chlewnej

0

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do rolników i hodowców trzody chlewnej w sprawie sposobu postępowania, w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa podlaskiego.

 Treść apelu 

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego apeluję do Państwa, aby;
 
1. Dokonywać w biurach powiatowych ARiMR rejestracji wszystkich stad, w których utrzymywane są świnie – dotyczy to również stad z jednym zwierzęciem.

2. Zgłaszać w biurach powiatowych AR i MR wszystkie zmiany pogłowia świń w stadach ( kupna, sprzedaże, upadki , urodzenia ), w możliwie najkrótszym terminie.

3. Nie nabywać świń, o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności z niepewnego źródła ( tzw. handlarze ).

4. Do gospodarstw wprowadzać wyłącznie świnie oznakowane i zaopatrzone w świadectwa zdrowia , wystawione przez lekarza weterynarii .

5.Bezzwłocznie informować najbliższą lecznicę weterynaryjną o upadkach i zachorowaniach świń .

6.Na terenie gospodarstw bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji ( zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U.

2015 poz. 711 ), a w szczególności: 

– utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,

– karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,

– zwracać uwagę na bezpieczny sposób przechowywania słomy na ściółkę,

– wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed:  wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,  stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego

– do obsługi świń używać obuwia i odzieży przeznaczonych wyłącznie do tego celu .

Przypominam, że afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą stanowiącą ogromne zagrożenie dla gospodarki kraju. Straty związane z wystąpieniem choroby wynikają z załamania produkcji zwierząt, ich upadków, zakazu handlu towarami z terenów dotkniętych chorobą oraz zakazu

eksportu towarów pochodzących od świń i dzików z terenów wystąpienia choroby lub z całego terytorium kraju jej wystąpienia.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku/ www.bialystok.wiw.gov.pl 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress