Będą wybory uzupełniające do Senatu z okręgu nr 59

0

Senator Bohdan Paszkowski został wojewodą podlaskim, tym samym oznacza to, że będą wybory uzupełniające do Senatu z okręgu nr 59. Zgodnie z Konstytucją osoba zatrudniona w administracji rządowej nie może jednocześnie sprawować mandatu posła czy senatora.

– Senatorem jak i posłem nie może być osoba, która zatrudniona jest w administracji rządowej. Czyli osoba zatrudniona np. na stanowisku wojewody, wicewojewody czy podsekretarza stanu – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. W takim przypadku rodzi się konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających – dodaje dyrektor.

– Jeśli zwalnia się miejsce senatora, to prezydent naszego kraju zarządza wybory uzupełniające w tym okręgu wyborczym – mówi Jerzy Dołęgowski.

Zanim to jednak nastąpi wcześniej musi dojść do formalnego wygaszenia mandatu senatorskiego. Dokonuje tego marszałek Senatu. Wybory uzupełniające powinny odbyć się w okresie trzech miesięcy od wygaszenia mandatu.

Okręg wyborczy nr 59 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Łomża i Suwałki oraz powiatów: augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, suwalskiego i zambrowskiego (województwo podlaskie). Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Źródło:lomzynskie24.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress