Bezpieczna podróż – sprawdź autobus!

0

Wakacje to czas odpoczynku i wyjazdów. To, czy podróż będzie bezpieczna, zależy również od nas. Jeszcze przed wyjazdem skontrolujmy stan autokaru, którym będziemy podróżować. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Przypominamy, że bez spełnienia tych wymagań, autobus nie powinien poruszać się po drodze. Ponadto możemy zapoznać się z danymi technicznymi pojazdu, takimi jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Pozwoli nam to skontrolować, czy pojazd nie jest przeładowany.

Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Usługa ta nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę.

Bezpieczny autobus

E-usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki, została uruchomiona rok temu. Od początku jej działania cieszyła się dużym zainteresowaniem. Skorzystało z niej blisko 120 tysięcy  osób, które sprawdziły ponad 200 tysięcy  pojazdów. Oznacza to, że przez rok statystycznie każdy autobus w Polsce został sprawdzony średnio 2 razy!

E-usługa pozwala rodzicom w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do przewożenia dzieci. Przewoźników z kolei mobilizuje do dbania o swoje pojazdy.

Zapraszamy do korzystania z serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Źródło: policja.gov.p

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x