Budowali drogę, odkryli skarb!

0

Ponad 300 monet z okresu panowania dynastii Jagiellonów zostało odkopanych w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych przy budowie S8 na odcinku od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa. To jedno z najcenniejszych znalezisk w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Badania archeologiczne były prowadzone w tym rejonie od blisko pól roku. Początkowo na niewielkim terenie, potem ich obszar był sukcesywnie poszerzany, a roboty budowlane przy S8 wstrzymane.

Na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2” – w pasie budowanej drogi głównej – badania archeologiczne ruszyły przed miesiącem, począwszy od 27 października tego roku. 

– W ich efekcie archeolodzy natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki, a w niej – zdeponowany w glinianym naczyniu – skarb. Były to aż 322 srebrne monety z końca XV i z XVI wieku (głównie grosze i półgrosze) wybite w mennicach Krakowa, Torunia Wschowy, Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka , Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna- informuje białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: mylomza.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x