Zastępca Burmistrza

0

Szanowni Państwo.

Każdy z nas podejmując decyzje dotyczące rzeczy istotnych, wyjątkowych i przełomowych, kieruje się szeroko rozumianym dobrem. To dobro może być skierowane w różne strony i obszary, te mikro, czyli np. nasze domostwa i te makro, czyli np. nasze miasto, gminę, kraj. Na ogół nie mamy problemu z identyfikacją tego, co dla nas jest dobre, a co jest złe, w sensie niewłaściwe. Gdy podejmujemy decyzje dotyczące naszej rodziny, np. domowego budżetu, umiemy być wymagający i zdyscyplinowani.

W bardzo podobny sposób traktuję zarządzanie naszym miastem i gminą. Dla mnie to dobro wspólne stanowi coś więcej niż pracę i przysłowiowe zajęcie. Funkcjonuję w stałym przekonaniu, że wszystko, czym się zajmuję, buduje naszą wspólną przyszłość. Wielu mówi, że czasami postępuję zbyt surowo, że zbyt wielką uwagę zwracam na dyscyplinę finansową. Inni są znów zadowoleni z tego, że mam czytelne i jasne cele, które staram się realizować. Wszystko jednak sprowadza się do jednej najważniejszej rzeczy, która musi wyznaczać podstawę współpracy, mowa tu o wzajemnym zaufaniu.

Zaufali mi Państwo, gdy w listopadzie 2010 roku podejmowaliście decyzję o tym, komu powierzycie stanowisko burmistrza. Swoje zaufanie potwierdziliście w 2014 roku ponownym głosem, który stanowi dla mnie dowód akceptacji i wsparcia. Dlatego chciałbym, abyście utrzymali swoje zaufanie i pozwolili mi pójść krok dalej.

29 lutego podjąłem decyzję o powołaniu na stanowisko zastępcy burmistrza Szczuczyna Krzysztofa Zalewskiego. Dla wielu z Was jest to osoba doskonale znana. Urodzony w Szczuczynie, wykształcony i zaangażowany społecznie wieloletni pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najpierw budował struktury powiatowe tej instytucji, by w ostatnich latach współzarządzać jej funkcjonowaniem z poziomu naszego województwa. Dla tych, którzy mają okazję funkcjonować bliżej mnie, nie jest tajemnicą, a już na pewno żadną niespodzianką, że współpraca łącząca mnie z Krzysztofem, wykracza daleko poza zwykłą znajomość. Od wielu lat, w tym również w czasie pełnienia przeze mnie obowiązków dyrektora Zespołu Szkół w Niećkowie, Krzysztof Zalewski należał do grona moich najbliższych, sprawdzonych i zaufanych współpracowników.

Jak już wcześniej nadmieniłem, zamiar sformalizowania współpracy z Krzysztofem nosiłem od dawna, jednak na każdym z kolejnych kroków oceniałem korzyści dla Szczuczyna wynikające z piastowania przez niego funkcji o charakterze wojewódzkim z tymi, które mógłby podjąć w kierowanym przeze mnie Urzędzie. Szanowni Państwo, zapewniam iż nie prowadzę przechowalni, ani nie rozdaję ciepłych posadek urzędniczych. Wraz z zakończeniem współpracy Krzysztofa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rynku kadr i fachowców pojawił się wolny znakomity specjalista, człowiek potrafiący zaangażować się w lokalne sprawy. Nie chwalę go bezpodstawnie. Znam swojego zastępcę, sprawdziłem jego wiarygodność, pomysłowość i zdolność do kreatywnej współpracy w wielu projektach, które wspólnie zrealizowaliśmy.

Co oznacza fakt posiadania zastępcy? Dla mnie osobiście niezbędną pomoc i możliwość zajęcia się jeszcze większą ilością spraw. Dla Państwa? Jestem przekonany, że jeszcze lepiej funkcjonujący Urząd Miejski w Szczuczynie i w przyszłości wiele powodów do tego, by czuć się dumnym ze Szczuczyna.

Miesiąc marzec będzie dla Krzysztofa Zalewskiego okresem zapoznawczym ze strukturą organizacyjną Urzędu. Jednak od samego początku mój zastępca zaangażował się w następujące działania:

– wsparcie w zakresie promocji terenów inwestycyjnych, w tym współpraca z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną,

– przygotowanie planowanych na miesiące czerwiec i lipiec pierwszych dwóch przetargów na sprzedaż gruntów dla inwestorów (do zagospodarowania w tym pierwszym etapie jest 4,5 hektara),

– przygotowanie i nadzór nad procesem aplikacyjnym realizacji projektu polegającego na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Szczuczyn,

Z początkiem kwietnia, czyli po zakończeniu procesu wdrażania się w pracę w Urzędzie zostanie Krzysztofowi przydzielony nadzór nad pracą konkretnych referatów.

Proszę Państwa, chciałbym prosić, aby niniejsza wypowiedź nie była odbierana jako tłumaczenie się z podjętej decyzji. Zależy mi na tym, aby moje decyzje były czytelne i zrozumiałe dla mieszkańców. Czego oczekuję? Akceptacji i zaufania, że to dobra decyzja. Oczekuję również sprawdzania, efektów naszej wspólnej pracy.

Jestem przekonany, że w krótkim czasie nabiorą Państwo przekonania, że dokonałem dobrego transferu. Życzę powodzenia Krzysztofowi, wiem, że może liczyć na wsparcie pracowników i moje w swojej aktywności zawodowej. Liczę również, że szybko zyska i Państwa akceptację.

Artur Kuczyński

Burmistrz Szczuczyna

Ps. Przepraszam tych, którzy być może poczują się dotknięci nie stosowaniem przeze mnie formy oficjalnej „pan” przed imieniem mojego zastępcy. Przepraszam również tych, którzy być może będą w tym fakcie doszukiwali się kolesiostwa…   Jednak nie ma czego ukrywać. Mój zastępca to fachowiec, społecznik, profesjonalista, ale również mój przyjaciel.   Pozdrawiam serdecznie.

Krzysztof Zalewski

Urodzony 16 października 1972 roku w Szczuczynie

Stan cywilny: żona, dwie córki

Wykształcenie:

1992 – Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach

1999 – Ochrona środowiska na Wydziale Budownictwa Politechniki w Białymstoku

2001 – Podyplomowe studia Finansów i Rachunkowości na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku

2003 – Podyplomowe studia Wspólna Polityka Rolna i Fundusze Strukturalne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

2011 – Studia Podyplomowe MBA (Master of Business Administration) na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku

Zainteresowania:

– praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii,

– sport, muzyka

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress