Centrum Zdrowia Psychicznego w Grajewie

0

Oddział psychiatryczny grajewskiego szpitala znalazł się w pilotażowym programie obejmującym Centra Zdrowia Psychicznego. Program, który  zaplanowało Ministerstwo Zdrowia rusza już lipcu br.

„Program pilotażowy psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego” zgodnie ze swoimi założeniami ma zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę psychiatryczną. Szeroki wachlarz opieki zagwarantują różne formy sprawowania pieczy nad chorym – od najwcześniejszej interwencji psychiatrycznej poprzez zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentem oraz tzw. „trójprzymierze terapeutyczne” czyli relacje lekarz-chory-rodzina.

– W Centrum Zdrowia Psychicznego znajdą się komórki organizacyjne funkcjonujące w innych zakładach leczniczych, tj. Izba Przyjęć, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Oddział Psychiatryczny Dzienny wraz z Zespołem Leczenia Środowiskowego – wylicza Zygmunt Kruszyński, Starosta Grajewski. – To, że grajewski szpital został zakwalifikowany do pilotażu w Programie jest ogromną zasługą ordynatora oddziału psychiatrycznego oraz współpracujących lekarzy – dodaje starosta.

Zmiany funkcjonowania oddziałów psychiatrycznych mają istotne znaczenie dla społeczeństwa jak i w środowisku służby zdrowia. Centra mają poprawić fatalną sytuację psychiatrycznych placówek służby zdrowia, a jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie to jednym z najważniejszych jest zacieranie barier pomiędzy ludźmi chorymi a zdrowymi.

– Lekarze psychiatrzy od wielu lat postulowali o wprowadzenie nowego modelu leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi – informuje Janusz Chojnowski, ordynator oddziału psychiatrycznego Szpitala Ogólnego w Grajewie. – To nowy model leczenia, który będziemy wdrażać pilotażowo przez okres 3 lat, a po ich upływie będziemy funkcjonować w nowym systemie.

Szpital Ogólny im. dr W. Ginela w Grajewie jest jedną z 43 placówek z całej Polski, która zakwalifikowała się do programu.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress