Chór Błahowysnik w Szczuczynie

0

W piątkowe popołudnie w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie odbył się koncert chóru „Błahowysnik” Ukraińskiej Parafii Prawosławnej
z Syhotu w Rumunii, który uczestniczył w 40 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2021” w Białymstoku.

Chór działa od ponad 15 lat i śpiewa w czasie nabożeństw w macierzystej parafii. Oprócz muzyki cerkiewnej wykonuje również pieśni zakarpackie. Chór śpiewa w j. ukraińskim, rumuńskim i cerkiewnosłowiańskim, bierze udział w licznych festiwalach.

Dyrygentką chóru jest prof. Margareta Lauruc – żona proboszcza parafii – o. Mykoły, która na co dzień pracuje jako nauczycielka w szkole w Syhocie. Pani profesor jest laureatką wielu festiwali. Uhonorowana została też dyplomem specjalnym Patriarchy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego – Daniela.

Dziękujemy chórowi za niezwykłą ucztę muzyczną. Dziękujemy Mikołajowi Buszko – dyrektorowi Festiwalu za wieloletnią współpracę. Księdzu Proboszczowi Jackowi Majkowskiemu za współorganizację koncertu. Opiekunce chóru i tłumaczce – Walentynie Kalinowskiej za wspaniałe historie o chórach występujących w ramach Festiwalu a którymi miała przyjemność i okazję opiekować się podczas ich pobytu w Polsce.

A wszystkim, którzy zdecydowali się przyjść i posłuchać chóru za obecność, która była szczególnie cenna dla naszych gości.

Andrzej Kosmowski

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress