Ćwiczenia dowódczo – sztabowe w Szczuczynie

1

Dziś (21.09.2016 r.) odbyły się w Szczuczynie ćwiczenia dowódczo – sztabowe z epizodem praktycznym. Wstępem do ćwiczeń praktycznych było omówienie poszczególnych działań jednostek podczas spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. 

Część praktyczna ćwiczeń zaczęła się kilka minut po godz. 11.00, kiedy to do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wydobywającym się dymie z jednego z okien Zespołu Klasztornego w Szczuczynie. Na miejsce natychmiast zadysponowane zostały dwa zastępy naszej jednostki oraz dwa zastępy z JRG Grajewo. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że panuje duże zadymienie, kilka osób znajduje się w środku pomieszczania, a ogień może rozprzestrzenić się na dalszą część kompleksu budynków w tym na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Na miejsce zdarzenia dysponowane były kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Najważniejszym celem ćwiczeń było: 

  • sprawdzenia i weryfikacja procedur ratowniczych podczas zdarzeń na terenie obiektów sakralnych i szpitalnych, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się,
  • sprawdzenie systemu monitoringu alarmu pożarowego zainstalowanego w budynku Zespołu Klasztornego,
  • doskonalenie współdziałania sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb współdziałających,
  • zapoznanie się ze specyfikacją obiektów, zagrożeniami jakie występują, w tym ocena zaopatrzenia wodnego, dróg dojazdowych oraz innych elementów mających wpływ na skuteczne i efektywne prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych

W ćwiczeniach udział wzięły: JRG Grajewo, OSP Szczuczyn, OSP Radziłów, OSP Wąsosz, OSP Klimaszewnica, OSP Niedeźwiadna, OSP Bęćkowo oraz podmioty współdziałające: KPP w Grajewie, WSPR w Łomży Filia w Grajewie, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Szczuczynie, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Związek Piłsudczyków RP oddział w Szczuczynie.

Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz bardzo dobrze odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazały się pełnym zaangażowaniem. Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły gotowość wszystkich służb do prowadzenia tego typu działań. Wnioski z dzisiejszych ćwiczeń posłużą  do dalszego doskonalenia istniejących procedur i form podejmowanych działań, jak również współdziałania z innymi służbami i podmiotami. 

 

Udostępnij:

1 komentarz

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress