Debata o rolniczym handlu detalicznym

0

O zmianie przepisów które weszły od stycznia 2017 roku związanych z rolniczym handlem detalicznym mówili w środę, 26 kwietnia 2017r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przedstawiciele administracji rządowej, służb sanitarnych i weterynaryjnych, samorządowcy, reprezentanci Podlaskiej Izby Rolniczej, doradcy podatkowi, a przede wszystkim rolnicy zajmujący się już przetwórstwem i sprzedażą detaliczną produktów rolnych.
Udział w debacie wzięli m.in. wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, posłanka na Sejm RP Dorota Niedziela, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. Spotkanie prowadził dziennikarz TVP 3 Białystok Mariusz Rytel.
W transmitowanej na żywo debacie w Starostwie Powiatowym w Grajewie udział wzięli rolnicy z terenu powiatu grajewskiego, przedstawiciele służb sanitarnych, weterynaryjnych, ODR oraz samorządowcy. Debatę w Grajewie zdominowały tematy związane z kontrolą produktów, a także kwestie związane z rozpoczęciem oraz prowadzeniem rolniczego handlu detalicznego. Podczas spotkania poruszano kwestie związane z wymaganiami weterynaryjnymi, sanitarnymi oraz podatkowymi. Rolnicy mogli dowiedzieć się, że w ramach rolniczego handlu detalicznego, mogą sprzedawać żywność wyprodukowaną, przetworzoną we własnym gospodarstwie, bez obowiązku płacenia podatku do kwoty 20 tysięcy zł. Po przekroczeniu tego progu sprzedaż będzie dalej możliwa, ale od uzyskanej nadwyżki trzeba już będzie płacić podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości 2%. Dodatkowo osoby prowadzące rolniczy handel detaliczny np. działkowcy mogą sprzedawać wytworzone przez siebie produkty żywnościowe bezpośrednio konsumentowi końcowemu pod warunkiem że żywność wytworzona musi pochodzić w całości lub w części z jego upraw, hodowli lub chowu. Ta działalność nie musi być zatwierdzana przez służby sanitarne i weterynaryjne, jak było to wcześniej, a tylko rejestrowana.
Debata została oceniona pozytywnie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z jasnego i kompleksowego przekazu a przede wszystkim z tego, że mogli wyrazić swoją opinię i zaczerpnąć wiedzy o nowych możliwościach które daje rolniczy handel detaliczny.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress