Droga książki – od autora do czytelnika

0

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zorganizowała warsztaty pt. „Droga książki – od autora do czytelnika”. 23 kwietnia 2018 roku odwiedziła nas grupa uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej w Szczuczynie wraz z opiekunkami: Beatą Nagel i Darosławą Wojciechowską.

Dzieci w pierwszej części spotkania dowiedziały się m.in. jakie są etapy powstawania książki, jakie osoby pracują nad książką nim trafi ona do rąk czytelnika, oraz czym zajmuje się pisarz, wydawca, księgarz i bibliotekarz. Józefa Drozdowska – poetka, regionalistka, pisarka, krytyk literacki, organizatorka wielu spotkań autorskich, autorka kilku książek dla dzieci i dorosłych z Augustowazaprezentowała dzieciom swoje wiersze. Opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Przedstawiła skąd czerpie pomysły na pisanie wierszy oraz jakie tematy najchętniej porusza. Wojciech Cytryna – kierownik produkcji Agencji Reklamy i Nieruchomości Scorpion w Ełku opowiedział dzieciom czym zajmuję się firma w której pracuję, kim jest wydawca i jakie są etapy powstawania książki w wydawnictwie. Czym zajmuje się księgarz i jaki jest proces opracowania książki w księgarni, dzieci dowiedziały się od Mai Zamojskiej pracującej w szczuczyńskiej księgarni BookBook. Ostatnim miejscem, dokąd wędruje książka, nim trafi ona do czytelnika, jest biblioteka. To właśnie biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych. Bibliotekarz Wypożyczalni dla Dorosłych Anna Akus – Szklarzewska przedstawiła uczniom sposób przygotowania książki nim zostanie ona udostępniona użytkownikom biblioteki.

W dalszej części spotkania Izabela Gwiazdowska prowadząca Studio Działań Kreatywnych „GWIAZDA” przeprowadziła warsztaty produkcji papieru. Dzieci z wielkim zainteresowaniem aktywnie uczestniczyły w procesie wytwarzania papieru czerpanego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i zaproszonym gościom za udział
i zaangażowanie w warsztatach.

Tekst i foto: Anna Wojsław / Andrzej Szabelski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress