Dzień pamięci…

2

1 marca  uczciliśmy w naszym mieście pamięć żołnierzy Cichociemnych i Wyklętych, walczących o wolną, niepodległą Polskę. Żołnierzy, o których w drugiej połowie XX w. ze względów najczęściej  politycznych najwygodniej było nie wspominać, a oni pomni słów „Bóg, Honor, Ojczyzna”, wierni swym ideałom i żołnierskiej przysiędze, bardzo często składali w walce o wolną, niepodległą Polskę ofiarę ze swego życia.

Dzień 1 marca  od 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił żołnierzy Armii Krajowej zwanych „cichociemnymi” patronami roku 2016. Kilka dni temu 15 i 16 lutego minęła  75 rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych do walki w okupowanej Polsce.

Już 28 lutego strażacy wywiesili na wieży swej remizy baner upamiętniający żołnierzy niezłomnych. 1 marca mieszkańcy naszego miasta i regionu mieli okazję uczestniczyć w uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele pw. Im. NMP w Szczuczynie poświęconej żołnierzom-patriotom. W uroczystościach wzięli udział zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie, Piłsudczycy, członkowie OSP ze Szczuczyna i Niedźwiadnej. Obchody uświetniła swym występem orkiestra OSP w Szczuczynie. Po mszy wszyscy zgromadzeni wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez Związek Piłsudczyków RP w Szczuczynie, w który w niespotykanej dotąd roli włączył się Pan Burmistrz Artur Kuczyński. Po mszy wszyscy zebrani przeszli pod pomnik założyciela Szczuczyna St. A. Szczuki gdzie przy dźwięku syreny złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

Ponadto  kierownik Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie w imieniu Prezesa Fundacji Ośrodka Karta, pana Zbigniewa Gluzy i własnym przekazał bezpłatnie do bibliotek wszystkich lokalnych szkół, wydaną przez Fundację publikację pt. „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944 -€“ 1963”.

Źródło: BM w Szczuczynie

Udostępnij:

2 komentarze

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress