Efekty III kwesty z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”

0

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” zebrało podczas III kwesty 7.143,02 zł. Środki te zostały przeznaczone na odrestaurowanie dwóch pomników. Prace przy bardzo mocno zniszczonym nagrobku z piaskowca Fryderyka Fiedera z 1909r. przeciągnęły się ze względu na ujawnioną pod nim kryptę, która wymagała zabezpieczenia. Prace zabezpieczające wykonał Artur Świderski prowadzący Zakład Betoniarsko – Kamieniarski przy pomocy członków Stowarzyszenia. Restaurację nagrobka przeprowadziła pani Lucyna Markiewicz wraz z mężem, prowadząca Pracownię Konserwacji Zabytków w Białymstoku,
z którą Stowarzyszenie nawiązało stałą współpracę. Z powodu tych dodatkowych prac restauracja drugiego pomnika – kamiennego nagrobka burmistrza Szczuczyna z okresu międzywojennego Marcelego Majewskiego z 1928r. zostanie wykonana wiosną przyszłego roku.

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” wraz z proboszczem parafii pw. Imienia NMP
w Szczuczynie ks. Jackiem Majkowskim wspólnie podjęło decyzję o konserwacji kolejnych nagrobków, na które zostaną przeznaczone m.in. środki z tegorocznych kwest. Są to nagrobek Henia Piaskowskiego z 1910 roku, Marianny Sulewskiej z 1911r. z dużą figurą ukrzyżowanego Jezusa w postaci pasyjki oraz Alexa Łapczyńskiego z 1908 roku.
Z tegorocznej kwesty w pierwszej kolejności odrestaurowany zostanie pomnik Henia Piaskowskiego. Wszystkie te pomniki znajdują się po prawej stronie cmentarza przed kaplicą na wysokości odnowionego nagrobka figuralnego Matki Boskiej.

W tym roku będziemy kwestować w dniach 01.11.2017 r. i 02.11.2017 r. Wszystkich zainteresowanych / chętnych do wzięcia udziału w IV kweście prosimy o kontakt pod nr tel. 86 262 10 36 lub zgłaszanie się do siedziby Stowarzyszenia, która znajduje się w budynku Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, przy ulicy Łomżyńskiej 11.

Wszystkie prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu prowadzone są za zgodą ks. proboszcza Jacka Majkowskiego i wiedzą Urzędu Konserwacji Zabytków. Organizowaniem kwest na szczuczyńskim cmentarzu zajmuje się Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”.

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress