Gmina Grajewo- radny który jest sołtysem powinien dostawać dwie diety

0

Radni Gminy Grajewo podczas czerwcowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości diet radnym i sołtysom oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym. Jeden z artykułów uchwały stwierdzał, że sołtysom przysługuje za każdorazowy udział w sesji Rady zryczałtowana dieta w wysokości 150 złotych, ale nie przysługuje ona sołtysowi w przypadku, gdy pobiera dietę jako radny. I takie uregulowanie nie spodobało się prawnikom wojewody podlaskiego, którzy powołując się na ustawę o samorządzie gminnym uznali, że to jest to dyskryminujące dla pewnej grupy osób.

Ustawa o samorządzie gminnym nie pozbawia prawa do diety i zwrotu kosztów podróży sołtysa z tego tytułu, że jest on radnym – twierdzą prawnicy z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. 
Jak przekonują przepisy art. 25 ust. 4 i 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminny, regulujące zasady wypłacania diet dla radnych i możliwość jej wypłacania dla sołtysów nie regulują sytuacji, gdy dana osoba jest jednocześnie radnym i pobiera z tego tytułu diety i sołtysem, a rada gminy wprowadziła prawo do pobierania diet i zwrotu kosztów podróży dla sołtysów. Co grosza przepisy obu cytowanych artykułów nie wykluczają się wzajemnie, dlatego uznali oni, że zastosowany przez Radę Gminy Grajewo zapis, że dieta nie przysługuje sołtysowi, który pobiera dietę radnego „powoduje dyskryminację pewnej grupy osób, znajdujących się w takiej samej sytuacji, uprawnionych do otrzymania diety”. 
– Unormowania zamieszczone w art. 25 ust. 4 i w art. 37b ustawy o samorządzie gminnym funkcjonują w systemie prawnym niezależnie od siebie, co oznacza, że osoba będąca jednocześnie radnym i sołtysem winna otrzymywać dwie niezależne diety z uwagi na pełnienie dwóch niezależnych funkcji społecznych – uznają prawnicy podkreślając, że ograniczenie prawa obywateli musi posiadać umocowanie w przepisie ustawowym, a obowiązujące unormowania prawne takich ograniczeń nie wprowadzają.

W związku z niemającym umocowania w ustawie ograniczeniem Wojewoda Podlaski w  rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdzam nieważność tej części uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet radnym i sołtysom oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Gminy Grajewo. Z mocy prawa zatem w Grajewie radny, który jest sołtysem z mocy prawa dostanie dwie diety za udział w jednym posiedzeniu.

Warto dodać, że od tego rozstrzygnięcia wojewody radnym z Grajewa przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x