Gminne Dożynki Parafialne

0

„Ileż to pracy i modlitwy
W uprawę roli włożyć trzeba
Żeby mieć na stole, na białym obrusie
Świeży bochen chleba”

W sobotę 12 września 2015 r. w Parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie odbyły się Dożynki Parafialne. Gospodarzami tegorocznego Święta Plonów była wieś Jambrzyki.

Dożynki – to wyjątkowe dla rolników święto, podczas którego gospodarze w sposób szczególny dziękują Bogu za zebrane plony, będące zwieńczeniem ich całorocznej pracy. Każda wieś przygotowuje wieniec dożynkowy składający się ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców.

Tegoroczne święto plonów zbiegło się z kościelną uroczystością obchodów Najświętszego Imienia Maryi. Msza Święta w intencji rolników odprawiona została o godz. 12.00. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej o szczególne błogosławieństwo dla rolników, w roku niezbyt dla nich łaskawym z powodu suszy poprosił gospodarz dożynek – Ryszard Wróblewski, sołtys wsi Jambrzyki. Podczas kazania ksiądz Wojciech Turowski – zaproszony na tą szczególną uroczystość, zwrócił uwagę na to, że rolnik wie, że trzeba miłować ziemię i chronić życie świata roślin, by wydały jak najpiękniejszy plon. Rolnik też wie ile trzeba trudu i potu by ziarno rzucone w ziemię wydało plon, aby chleb znalazł się na naszych stołach. Rolnik wie, że do tego trudu i znoju potrzebna jest Boża łaska, Boża pomoc, bo bez niej jego praca pójdzie na marne, gdy przyjdą klęski żywiołowe i nie wyda owocu.

W trakcie mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych urodzajów.

Na zakończenie – Pan Burmistrz, Artur Kuczyński podziękował zgromadzonym rolnikom za szacunek i przywiązanie do ziemi, a także za pracę, która sprawia, że dary natury zamieniają się w pokarm powszedni.

Jambrzyki będą reprezentować Gminę Szczuczyn na Dożynkach Powiatowych, które odbędą się 20 września 2015 r. w Grajewie.

Źródło: um.szczuczyn.pl

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress