Grajewo- ośrodek kuratorski w obiektywie

0

Powstał 2000 roku i tym samym działa już od 16 lat. Jego celem jest pomoc w codziennym życiu oraz pokazanie fundamentalnych wartości. Mowa o Ośrodku Kuratorskim nr. 1 przy Sądzie Rejonowym w Grajewie.

Obiekt od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00 w roku szkolnym. W okresie wakacyjnym od 15.30 do 19.30. Gromadzi 20 dzieci w wieku do 18 lat. Jest to młodzież, która została skierowana przez sąd do uczęszczania do placówki. Kadra pomaga dzieciom odrabiać prace domowe, prowadzi zajęcia plastyczne czy też organizuje spotkania ze znanymi ludźmi. Opiekunowie starają się zaangażować młodych ludzi w jak najwięcej przedsięwzięć, stąd też co roku wystawiają wspólnie jasełka, przygotowują wspólną wigilię, zabawę andrzejkową, szykują paczki na święta, organizują przedstawienia z okazji dnia matki czy też dnia dziecka.

– Chcemy, aby dzieci poczuły, że nie są nam obojętne, a także żeby w przyszłości zdobyły odpowiednie wykształcenie, pracę oraz pozakładały zdrowe rodziny – mówi Grażyna Surawska, kierownik Ośrodka Kuratorskiego w Grajewie. Ośrodek pomaga zaplanować i zmienić przyszłość dzieci i młodzieży.

Placówka na co dzień współpracuje z ośrodkiem ”Zdrowie i Trzeźwość”, Urzędem Miasta, Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Grajewie, Strażą Pożarną, Policją, szkołami a także psychologiem i terapeutami od uzależnień.

Kadra placówki składa się z pięciu kuratorów sądowych. Wychowawcy posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne, niektórzy z nich są nauczycielami. Między innymi pracuje tam nauczycielka chemii oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Raz w tygodniu młodzi mogą skorzystać z pomocy psychologa.

Poza codziennymi zajęciami organizowane są dodatkowe formy takie jak: wycieczki na basen, żagle, do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wyjścia do Izby Historycznej czy kina. W Ośrodku realizowane są również projekty z Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Ochotniczego Hufca Pracy. Młodzież uczestniczy wtedy w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego.

– Obecnie jest realizowany projekt „Mój zawód przyszłości”, który ma na celu wzmocnienie samooceny oraz wiary we własne możliwości, co niewątpliwie wpłynie na podejmowane wybory ścieżek kształcenia – mówi Magdalena Sawicka, doradca zawodowy.

Wielu młodych ludzi bierze udział w różnych konkursach. Między innymi są to konkursy plastyczne oraz zawody zapaśnicze. Przy pomocy wychowawców oraz wolontariuszy zdobywają oni wysokie miejsca. Prace podopiecznych były prezentowane między innymi w Warszawie.

Instytucja ta posiada także do dyspozycji młodzieży dwa komputery, telewizor, stół do tenisa stołowego oraz wiele gier planszowych. Młodzi ludzie mogą liczyć też na wsparcie przy odrabianiu lekcji czy wytłumaczeniu trudnych dla nich zagadnień.

lomzynskie24

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress