Groźny pożar drewnianego budynku mieszkalnego

0

Groźny pożar drewnianego budynku mieszkalnego (bliźniaka) usytuowanego przy drodze krajowej nr 61 w Rajgrodzie gasili w ubiegłą niedzielę 29 października 2017 roku strażacy z Grajewa i okolic.

Pierwsze zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie o godzinie 09:08 od właściciela, który w bezpośredniej rozmowie telefonicznej przekazał, że w Rajgrodzie przy ulicy Podchoinki pali się drewniany budynek mieszkalny tzw. bliźniak a jego mieszkańcy znajdują się na zewnątrz. Kolejne 3 zgłoszenia o pożarze tej samej treści wpłynęły w formie formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku.

Niezwłocznie po odebraniu zgłoszenia do zdarzenia zadysponowano 4 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, w tym grupę operacyjną oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Rajgrodu w sile 2 zastępów, a także Woźnejwsi i Mieczy po 1 zastępie. W ramach pomocy wzajemnej dyżurny stanowiska kierowania podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zadysponował do pożaru siły i środki z sąsiedniego powiatu augustowskiego,
tj. 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie oraz po 1 zastępie
z Ochotniczych Straży Pożarnych w Bargłowie Kościelnym i Dreństwie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że pożarem objęte są pomieszczenia w części budynku należące do jednej z rodzin oraz poddasze na całej powierzchni drewnianego domu mieszkalnego. W chwili powstania pożaru w budynku przebywały 2 rodziny 2-osobowe, które ewakuowały się na zewnątrz przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. W czasie działań ratowniczo-gaśniczych zespół ratownictwa medycznego udzielił niezbędnej pomocy obecnej na miejscu właścicielce części mieszkalnej, w której wybuchł pożar.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na podaniu 6 prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek mieszkalny oraz w obronie sąsiednich budynków gospodarczych, ewakuacji zagrożonego mienia, pracach rozbiórkowych konstrukcji budowlanej, usunięciu na zewnątrz spalonych elementów wyposażenia, dokładnym przeszukaniu wszystkich pomieszczeń pod kątem obecności innych osób i pomocy policji w kierowaniu ruchem w miejscu postoju samochodów pożarniczych. Na miejscu zdarzenia nawiązano współpracę z burmistrzem Rajgrodu i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Rajgrodzie w zakresie udzielenia niezbędnej pomocy poszkodowanym. Wspólnie z inspektorem nadzoru budowlanego dokonano oględzin budynku i w konsekwencji wydano zakaz jego użytkowania ze względu na zniszczenia.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które trwały blisko 5,5 godziny uczestniczyło 12 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 43 strażaków.

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

st. kpt. Arkadiusz Lichota

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress