Handel ludźmi jest zagrożeniem także w naszym regionie

0

Policjanci i urzędnicy ostrzegają przed oszustami – szczególnie, kiedy poszukujemy pracy. Przypominają, że handel ludźmi, to przestępstwo, z którym wciąż mamy do czynienia – również w naszym regionie.

W 2014 roku w Podlaskiem prowadzono 14 spraw związanych z tym procederem. Jednak, jak zauważa Juliusz Karpiński z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, trudno dokładnie oszacować, ilu osób dotyczy ten problem, ponieważ zdarzało się, że w jednym przypadku było nawet 1000 poszkodowanych. Poza tym szacuje się, że zaledwie 1 procent pokrzywdzonych otrzymuje wsparcie.

Ministerialny ekspert do spraw przeciwdziałania handlowi ludźmi zauważa też, że w Polsce występują 3 rodzaje tego przestępstwa. – Nasi obywatele są wykorzystywani na terenie naszego kraju, jak i za granicą, ale też jesteśmy krajem docelowym dla ofiar, które przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy, nowego życia. Mówi się też o tranzycie – jako kraj zewnętrzny Unii Europejskiej. Są identyfikowane, zatrzymywane na granicy osoby, które były wykorzystywane w innych państwach i w Polsce poszukują pomocy – tłumaczy Juliusz Karpiński.

Uważa się, że najbardziej narażeni na działania handlarzy ludźmi są młodzi, którzy szukają pracy za granicą. Pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia można znaleźć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Jak podkreśla doradca EURES – Europejskiej Służby Zatrudnienia Beata Chrościńska w urzędzie można znaleźć oferty legalnej, bezpiecznej pracy, a także zweryfikować oferty, które znaleźliśmy na przykład w internecie.

Jak zauważają eksperci, zmienia się specyfika wykorzystania ludzi. Osoby, które padły ofiarą handlarzy, nie tylko zmuszane są do nierządu, ale także do żebrania czy niewolnictwa domowego. (aj/zmj)

Źródło: radio białystok

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x