II Spotkanie – „Dzieci pijara Falkowskiego” – Pijarzy w Polsce i w Szczuczynie

0

Pijarzy w Polsce i w Szczuczynie „Dzieci pijara Falkowskiego”

W dniu 28 września w Centrum Muzealno – Warsztatowym w Szczuczynie odbyło się II spotkanie w ramach projektu „Dzieci pijara Falkowskiego” ph. „Pijarzy w Polsce i Szczuczynie” zorganizowane przez Bibliotekę – Centrum Kultury. Prelegentem spotkania był ojciec Wojciech Wojda SP: Rektor – przełożony wspólnoty pijarskiej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bolszewie Zakonu Szkół Pobożnych /Księży Pijarów/.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej z Panią Jolantą Nerkowską oraz uczniowie klasy Va Szkoły Podstawowej w Szczuczynie pod opieką Pań – Beaty Kuczyńskiej i Sylwii Sulewskiej. W trakcie spotkania została omówiona historia powstania i dzieje Zakonu Pijarów w Europie i Polsce. Zostały zaprezentowane miejsca lokacji i działalności zakonu na terenach danej i obecnej Rzeczypospolitej. Poruszano temat dokonań wybitnych przedstawicieli Zgromadzenia Zakonu Szkół Pobożnych.
W organizacji spotkania uczestniczył koordynator projektu Andrzej Szabelski oraz Panie Anna Chmielewska współtwórczyni projektu i Barbara Paszkowska.
Kolejne spotkanie zaplanowano na dzień 5 października w siedzibie Centrum Muzealno-Warsztatowym. Gościem będzie Dyrektor Instytutu Głuchoniemych w Warszawie im. Jakuba Falkowskiego dr Tadeusz Adamiec. Tematem spotkania będzie „Historia i działalność Instytutu Głuchoniemych w Warszawie”.
tekst: Andrzej Szabelski – BCK – koordynator projektu
zdjęcia: Anna Chmielewska i Barbara Paszkowska
Projekt dofinansowany przez fundację BKG w programie „Dzieci kapitana Nemo” – 2021
Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x