Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Szczuczynie

0

Gmina Szczuczyn w 2015 roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, działanie 5.3. Efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej, priorytet inwestycyjny 4.3. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energia i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym, którego celem było przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji trzech budynków użyteczności publicznej, którymi są:
• Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Antoniego Szczuki w Szczuczynie,
Plac 1000-lecia 14;

• Szkoła Podstawowa w Niedźwiadnej wraz z przyległym budynkiem mieszkalnym, Niedźwiadna 49;
• Hala Sportowa w Szczuczynie, ul. Grunwaldzka 2.
W czerwcu 2016 roku podpisano umowę na dofinansowanie wyżej wskazanego zadania. Wartość całkowita zadania planowanego do zrealizowania wynosi 3 696 221,72zł, zaś wartość dofinansowania 2 956 977,20 zł, co stanowi 80% kosztów całkowitych inwestycji.
W dniu 19 lipca 2016 r. podpisano umowę na wykonanie prac termomodernizacyjnych z firma LEBART Bartosz Łogwinski i wspólnik Spółka Jawna z Białej Podlaskiej. Termin wykonania wszystkich prac to koniec 2017 roku.

Zakres prac jest bardzo obszerny w szczególności dla budynku w Niedźwiadnej, gdyż tam kompleksowo podeszliśmy do tematu i wymieniamy dwa duże kotły miałowe na dwie pompy ciepła o łącznej mocy 165 KW z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła (około 35 odwiertów o głębokości do 100 m), stare żeliwne grzejniki wymieniamy na nowe niskotemperaturowe grzejniki typu PURMO wraz z przebudowa całej instalacji sanitarnej z rur stalowych na rury typu INOX, zamontujemy zestaw kolektorów solarnych do podgrzewania centralnej wody użytkowej dla szkoły i budynku mieszkalnego, wymienione zostaną okna w całym budynku na okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, wymienimy także dach wraz z przeprowadzeniem jego docieplenia, oraz oczywiście docieplimy ściany zewnętrzne i fundamenty styropianem, wykonana zostanie również centrala wentylacyjna dla sali gimnastycznej wraz z odzyskiem ciepła, w związku z czym budynek nabierze nowego wyglądu. Budynek Publicznego Gimnazjum to wymiana pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem, docieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, wymiana drzwi wejściowych oraz montaż kolektorów solarnych. Hala Sportowa będzie wyposażona we własna kotłownie olejowa wraz z kolektorami solarnymi do wspomagania podgrzewania centralnej wody użytkowej, wymienione zostanie zadaszenie nad pomieszczeniami wraz z dociepleniem stropów, wykonany zostanie całkowicie nowy docieplony dach nad sala wraz z wymiana stolarki okiennej oraz oczywiście zostaną docieplone ściany zewnętrzne i fundamenty budynku, wykonana zostanie również centrala wentylacyjna dla Sali wraz z odzyskiem ciepła. Zakres prac do wykonania wymieniono jedynie pokrótce, gdyż jest on o wiele szerszy i obejmuje kompleksowe przeprowadzenie robót nie tylko zewnętrznych ale i wewnętrznych w tych budynkach, tak aby zapewnić w przyszłości jak największa ich
oszczędność cieplna. Tego typu inwestycje nie miałyby miejsca gdyby nie obszerny zastrzyk wsparcia z funduszy unijnych, jednak aby je pozyskać trzeba się tez napracować, spełnić szereg kryteriów i wymogów, pozyskać cała górę uzgodnień i pozwoleń, nie jest to łatwa i przyjemna praca, niejednokrotnie trzeba zmagać się z rożnymi przeciwnościami losu. Wszystko jest rekompensowane w dniu podpisania umowy na dofinansowanie, jednak i to nie zawsze dochodzi do skutku, ale tym razem się udało, teraz czekamy na zakończenie inwestycji która potrwa blisko 1,5 roku.

UM w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress