Zaproszenie na XI Wojewódzką Konferencję Rolną AGRO-Podlasie 2016 – DEBATA

0

Rolnictwo jest jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki Podlasia – a w szczególności powiatu grajewskiego. Dlatego tez, niejako naturalnie – 11 lat temu – zrodziła się potrzeba zorganizowania na terenie województwa podlaskiego konferencji poświęconej bieżącym sprawom rolnictwa. W ten sposób powstał cykl konferencji pod nazwa „AGRO-Podlasie”. Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony samych rolników jak i gości zaproszonych. Kolejne edycje konferencji „AGRO- -Podlasie” były równie udane – udział w nich brało 300-500 osób żyjących z rolnictwa i pracujących dla rolnictwa. Również samo miejsce spotkania – Zespół Szkół w Nieckowie – nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż w placówce tej kształci się (również na kierunkach rolniczych) głównie młodzież z terenów wiejskich – i podczas każdej konferencji aktywnie w niej uczestniczy. Tematyka konferencji zawsze była odpowiedzią na bieżące problemy rolnictwa. Prelegenci byli fachowcami najwyższych lotów i w sposób zwięzły i jednocześnie wyczerpujący przekazywali swoja wiedze uczestnikom konferencji. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej kadrze i młodzieży Zespołu Szkół w Nieckowie, która z niespotykanym zaangażowaniem obsługiwała wszystkie dotychczasowe spotkania. Dziś z perspektywy minionych lat i odbytych spotkań trudno wyobrazić sobie miejsce o lepszej gościnności i zorganizowaniu. Entuzjazm, z którym podchodziliśmy do organizacji kolejnych edycji konferencji AGRO-Podlasie – okazywał się być zaraźliwy i z każda kolejna edycja pozyskiwaliśmy kolejnych partnerów, którzy najczęściej poprzez swoje zaangażowanie  okazywali swoje wsparcie dla naszej idei. To dlatego tez dzięki wsparciu Zbigniewa Łaguny (firmy Zagłoba i Rekin) wszyscy uczestnicy konferencji maja zapewniony ciepły posiłek. Dzięki zaangażowaniu firmy Birawit – wsród uczestników konferencji losowane są drobne upominki. I wreszcie dzięki osobie Jarosława Kalinowskiego – od 5 lat podczas konferencji przekazywana jest najświeższa wiedza o Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej. Po zorganizowaniu dziesięciu edycji konferencji nadeszła chwila reeksji wraz z zapytaniem czy warto robić to dalej? Opowiedzieliśmy chyba już wszystko – o mleku, o zbożach, o maszynach, o roślinach energetycznych, o odnawialnych źródłach energii, o alternatywnych źródłach dochodu na wsi, itp. itd. Jednakże świadomość – nie tyle wewnętrznego spełnienia – co misji jaka niesie całe przedsięwzięcie – wzięła górę i decyzja co do dalszych losów naszej konferencji mogła być tylko pozytywna. Ponadto nasi
partnerzy (o których było powyżej) wprost nie wyrazili zgody na zawieszenie projektu „AGRO-Podlasie”.
Dlatego odbędzie się kolejna edycja konferencji – nieco zmieniona, mamy nadzieje, ze tylko lepsza.
XI wojewódzka konferencja AGRO-Podlasie odbędzie się 14 października br – jak zwykle w Zespole Szkół w Nieckowie. Początek o godzinie 1100. Wynosząc najlepsze doświadczenia z dotychczasowych spotkań zaobserwowaliśmy, iż najbardziej zapada w pamięć ten moment konferencji, podczas którego dochodzi do wymiany zdań, ostrej dyskusji czy tez gorącej polemiki. Stad tez pomysł, aby tegoroczna konferencje wypełniła debata z udziałem wszystkich reprezentacji sejmowych – dotycząca bieżącej sytuacji w rolnictwie.
Udział w debacie zapowiedzieli:
— Jacek Bogucki (PiS)  – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
— Jarosław Kalinowski (PSL) – członek Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego,
— Jarosław Sachajko (Kukiz’15) – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmu RP,
— Robert Tyszkiewicz (PO) – Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP;

Debata będzie podzielona na 3 bloki po ok. 30
minut:
— blok I – pytania moderatora do uczestników debaty,
— blok II – wzajemna dyskusja pomiędzy uczestnikami debaty,
— blok III – pytania z sali do uczestników debaty.
Moderatorem dyskusji będzie Adam Dabrowski – redaktor Radia Białystok, od lat zajmujący się
tematyka rolna.
Niezmiennie dla wszystkich uczestników zapewniamy serwis kawowy i ciepły posiłek. Swoje popisy wokalne-taneczne zaprezentuje zespół „Kłosek” działajacy przy Zespole Szkół w Nieckowie. A na koniec – jak zwykle loteria fantowa. Do wygrania upominki przygotowane przez wystawców i gosci specjalnych.
Do zobaczenia w Nieckowie.
UM w Szczuczynie

szczuczynskiewiesci nr4

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress