Kronika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczuczynie

0

KRONIKA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SZCZUCZYNIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczuczynie założona została w 1945 roku przez Bolesława Waltera. Pracował on w niej do 1952 r. kiedy to funkcję bibliotekarza przejęła Pelagia Enik. Są to pierwsze wpisy zapisane w „Księdze Pamiątkowej” tej instytucji.
Księgę kończy wpis ze spotkania z jednym z pomysłodawców i scenarzystów słuchowiska radiowego „Matysiakowie – Władysławem Żesławskim /25.V.1915 – 30.III.1983/ które odbyło się w dniu 20 lutego 1978 r.

Księga Pamiątkowa udostępniona jest w formie elektronicznej na stronie:

– Otwartego Systemu Archiwizacji:
https://zbioryspoleczne.pl/jednostki/PL_2028_01_03_001

– oraz w Bibliotece Centrum Kultury w Szczuczynie w formie cyfrowej i oryginał.

„Księga Pamiątkowa” – kronika dokumentuje najważniejsze wydarzenia
z historii i pracy biblioteki, zawiera zdjęcia, opis wydarzeń i spotkań oraz pamiątkowe wpisy. Kronika jest zapisem ciekawych wydarzeń kulturalno – oświatowych, związanych z terenem szczuczyńskim, w które zaangażowana była szczuczyńska książnica od momentu jej utworzenia.
Kronika była prowadzona „lepiej lub gorzej”, w zależności od zapału i inwencji bibliotekarek. Niektóre informacje i cytaty z kroniki mogą budzić zdziwienie swoim nieistotnym znaczeniem z dzisiejszego punktu widzenia, ale świadczą
o sprawach i wydarzeniach ważnych w tamtym czasie dla czytelników
i pracowników biblioteki, a także dla mieszkańców Szczuczyna.

Tekst i opracowanie: Andrzej Szabelski/Anna Chmielewska

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress