Kroniki. KSIĄŻKA PAMIĄTKOWA Z ŻYCIA BOLESŁAWA MAKUSZEWSKIEGO

0

KSIĄŻKA PAMIĄTKOWA
Z ŻYCIA BOLESŁAWA MAKUSZEWSKIEGO

Album „Książka pamiąt[ka]z życia B. Makuszews[kiego]Szczuczyn”, udostępniła do Archiwum Społecznego Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Pani Anna Maria Żurawska, wnuczka autora Albumu Pana Bolesława Makuszewskiego.

Zawarty jest w nim unikatowy, większości nigdzie dotąd nie publikowany, materiał źródłowy – zdjęcia i dokumenty ilustrujące oraz opisujące barwne, bogate w wyzwania, przygody w tym pasje i życie bohatera albumu B. Makuszewskiego.

Album „Książka pamiąt…” jest w całości niezwykle wartościowym źródłem historycznym, obejmującym lata: od 1926 r., kiedy nasz bohater służy w Pułku Piechoty Legionów w Wilnie do 1982 r., kiedy to obchodzono 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

Prezentowane źródło zawiera również pokaźną ilość fotografii i dokumentów z życia rodzinnego, a przede wszystkim służby w szczuczyńskiej OSP. Przygodę swą ze strażą Pan Bolesław rozpoczął w 1920 r., przez całe swoje życie realizował się w swej pasji, awansując od strażaka do Naczelnika, a następnie Prezesa OSP w Szczuczynie.

Można stwierdzić, że Album jest swoistą kroniką szczuczyńskiej jednostki OSP. Wartość całego materiału źródłowego jest tym bardziej cenna wręcz unikatowa, gdyż znajdujące się w nim opisy to efekt obserwacji i doświadczeń Pana B. Makuszewskiego.

Powyższe materiały można oglądać w całości lub nawet pobrać z poniższych linków:
Centrum Archiwistyki Społecznej – Zbiory Społeczne.pl
001 Książka pamiątkowa z życia Bolesława Makuszewskiego Szczuczyn

https://zbioryspoleczne.pl/jednostki/PL_2028_01_05%20Ochotnicza%20Straż%20Pożarna_001

002 Materiały dodatkowe – Książka pamiątkowa z życia Bolesława Makuszewskiego Szczuczyn
https://zbioryspoleczne.pl/jednostki/PL_2028_01_05%20Ochotnicza%20Stra%C5%BC%20Po%C5%BCarna_002


Tekst i materiał: Janusz Siemion/Andrzej Szabelski
BCK Szczuczyn

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x