Mała szkoła, wielki sukces

0

Wśród szkół, które osiągnęły najlepsze wyniki ze sprawdzianu klas szóstych, jest dużo placówek wiejskich. Poziom nauczania w nich nie odbiega od tego w dużych miastach.
W tym roku nasi szóstoklasiści wypadli tak, jak średni uczeń w kraju – podsumowuje tegoroczne wyniki podlaskiej młodzieży Jolanta Gołaszewska, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Przy czym średnie wyniki wskazują, że statystycznie im większa miejscowość, w której położona jest szkoła, tym wyniki są wyższe. Ale cieszy to, że wśród szkół z najlepszymi rezultatami jest dużo szkół wiejskich.

Np. w języku angielskim w województwie podlaskim w tym roku jest 14 szkół z najwyższymi wynikami w skali kraju. Tym samym znalazły się w elitarnych 4 proc. tych, którzy angielski znają najlepiej. Wśród nich jest 10 placówek z Białegostoku, ale także Szkoła Podstawowa z Litewskim Językiem Nauczania w Sejnach, placówki w Niedźwiadnej koło Szczuczyna i w Kuleszach oraz niepubliczna szkoła w Suwałkach.

– Mamy tu bardzo ciekawy przykład tego, że statystyka nie do końca znajduje odzwierciedlenie w realnym życiu – podsumowuje Jolanta Gołaszewska. – A zarazem pokazuje, że poziom nauczania języków w małych wiejskich szkołach może być równie dobry, jak w mieście.

Potwierdzeniem tego, że małe wiejskie placówki mogą wygrywać w poziomie edukacji z tymi dużymi jest też maleńka szkoła w Szczodruchach gm. Kołaki Kościelne. Dwoje uczniów z klasy szóstej napisało język polski na 88 proc., podczas gdy wynik średni w województwie to 71 proc. A z matematyki mają 100 proc. przy średniej wojewódzkiej 61 proc. Angielski napisali na 9 proc. więcej niż przeciętna.

Uwagę w zestawieniach wyników zwraca też placówka w Radziszewie Starym (gm. Ciechanowiec). Tu także w tym roku sprawdzian napisało tylko dwóch uczniów.

– To szkoła, w której zawsze jest bardzo wysoki wynik – chwali Gołaszewska. – Kiedyś mieli nawet najlepszy rezultat w kraju.

Radziszewo i Szczodruchy zrobiły w tym roku najwyższy wynik z języka polskiego – 88 proc. Jeden punkt procentowy mniej miały Wyliny Ruś (gm. Szepietowo), jak również szkoła w Konopkach-Monetach (gm. Grabowo). 86 proc. uzyskały: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku czy szkoła w Płocicznie Tartak.

Z matematyki rekord pobiły Szczodruchy, zdobywając 100 proc. 95 proc. – placówka w Ostrożanach, dwa punkty procentowe mniej – w Boguszewie, gm. Mońki. 91 proc. osiągnęły Rogienice Wielkie w gminie Mały Płock.
Rekordziści Sprawdzianu

Język polski: Szkoła Podstawowa w Szczodruchach (gm. Kołaki Kościelne, pow. zambrowski) i Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym (gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki) – 88 proc.

Matematyka: Szkoła Podstawowa w Szczodruchach – 100 proc.

Źródło: Gazeta Współczesna

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress