Miejscowości Gminy Szczuczyn- NIEDŹWIADNA

1

Niedźwiadna to miejscowość w Gminie Szczuczyn leżąca na pograniczu dawnych ziem Rzeczpospolitej i Prus, w Ziemi Wiskiej, na północnym Mazowszu,  w województwie podlaskim o bogatej tradycji i historii pielęgnowanej pokoleniami przez swoich mieszkańców. Znajduje się tu zabytkowy XV-wieczny kościół, który jest siedzibą parafii Św. Stanisława, szkoła podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna i cmentarz. Obecnie w Niedźwiadnej zameldowanych jest 217 osób, lecz od kilku lat systematycznie przybywa młodych mieszkańców. Szkoła w Niedźwiadnej obsługuje siedem miejscowości. Władzę we wsi reprezentuje sołtys Pan Witold Grunwald, prawie zawsze wybierany jednogłośnie przez mieszkańców swojej miejscowości. O przydatności jego zaangażowania i pracy na rzecz mieszkańców świadczy 6 kadencja sprawowania tej funkcji. Mieszkańcy utrzymują się głownie z produkcji mleka, nie szukają alternatywnych źródeł dochodu, hodują głównie krowy mleczne lub zajmują się uprawami związanymi bezpośrednio z wyżywieniem krów mlecznych.
Niedźwiadna to demokracja. Na wspólne potrzeby wioski mieszkańcy od kilku lat otrzymują tak zwany fundusz sołecki. Wysokość funduszu sołeckiego zależy od ilości mieszkańców w danej miejscowości.
W tym roku Fundusz Sołecki wynosi 12 300 zł, mieszkańcy wspólnie podjęli decyzję o budowie w następnym roku garażu na nowy samochód strażacki- lekki samochód bojowy, który zakupiono ze środków Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska oraz środków Urzędu Miasta Lasów Państwowych, Komendy Głównej Ochotniczej Straży Pożarnej. Choć zdania były podzielone, bo przydałby się również sprzęt sportowo-rozrywkowy, np. siłownia zewnętrza, aby zachęcić młodzież i dorosłych do aktywniejszej formy wypoczynku- większość mieszkańców zdecydowała o potrzebie budowy garażu, to wybudujemy garaż, tym bardziej, że Niedźwiadna ma obecnie przeszkolonych 12 strażakówmówi sołtys pan Witold Grunwald.
Codzienność miejscowości to typowe problemy w funkcjonowaniu i utrzymaniu ładu i porządku. Zgrani mieszkańcy, którym zależy na wspólnym dobrze starają się sami sobie radzić w miarę możliwości.
Wiele rzeczy robimy we własnym zakresie, oczywiście pomoc burmistrza Szczuczyna jest nieodzowna, niedawno oddano nowy plac zabaw dla dzieci. Mieszkańcy w miarę potrzeb organizują sobie spotkania i dyskutują co trzeba zrobić, jeśli zachodzi konieczność, np. wyrównania drogi to burmistrz udostępnia równiarkę, a żwir organizujemy sami. Nie mamy problemu wandalizmu, gospodarstwa są podobnej wielkości dzięki czemu nie ma w ludziach zazdrości, a jest pomoc międzysąsiedzka i współpraca dla dobra wspólnegowyjaśnia sołtys.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko 2 wozy strażackie to przede wszystkim remiza, która służy do wiejskich spotkań, w czasie których omawiane są różne problemy i sposoby ich rozwiązywania, biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy gdzie każdy żyje sam sobie w dobie Internetu, pogłębiając izolację człowieka od człowieka. Mieszkańcy Niedźwiadnej  są przygotowani do współpracy i integracji.
Do świetlicy w remizie dostęp ma każdy, za jej użytkowanie odpowiada prezes i naczelnik straży. Z pieniędzy pozyskanych z projektu przeciw wykluczeniu społecznemu burmistrz zakupił 3 laptopy z dostępem do Internetu, aby młodzież mogła z nich korzystać. W wyremontowanej przy pomocy finansowej MLEKPOL-u remizie wyposażonej w dużą salę z kominkiem, z odnowiona podłogą oraz 2 odnowionymi i doposażonymi pomieszczeniami, kuchnią i toaletą odbywają się chrzciny, wesela,
za wypożyczenie sali na imprezę mieszkańcy nie muszą płacić– wyjaśnia pan Witold.
Niedźwiadna znana jest przede wszystkim z zabytkowego Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika malowniczo położonego na wzniesieniu w centrum miejscowości. Idealne miejsce na romantyczny ślub, chrzciny lub inne uroczystości. W marcu 2009r. ksiądz Jarosław Stefaniak znalazł się wśród laureatów konkursu prowadzonego w ramach PROWP i podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim na renowację wnętrza i elewację kościoła. Po wyremontowaniu zabytkowy kościół w Niedźwiadnej zyskał większą popularność, co odzwierciedla się w liczbie osób odwiedzających. W czasie remontu odnowiono malowidła na ścianach i suficie, podłączono ogrzewanie elektryczne co podniosło komfort przebywania w kościele. Do bardzo oryginalnych zabytków należy XIX-wieczny obraz przedstawiający Trójcę Świętą– to połączenie jest rzadkością, gdy na jednym obrazie widnieje Bóg Ojciec, Duch Święty i cała Święta Rodzina. Kościół odrestaurowano, wzbogacono o nową drogę krzyżową, poprzednia znalazła swoje miejsce w kaplicy w Kowalewie. Obecnie posługę kapłańską w Niedźwiadnej pełni ksiądz mgr Roman ŁEMPICKI.
Pan Witold kontynuujePotrzebna jest promocja, a na promocję pieniądze. Budowa tego wyjątkowego obiektu ciągnęła się przez lata, natrafiając dla ludzi dobrej woli, którzy często nieodpłatnie wyposażali go, np. w ołtarz, czy rzeźby, ich wiek sięga XVIII wieku. Obecnie kończy się budowa drewnianych organów do naszej świątyni. Organy zaczęto budować w 2012 roku jeszcze przy poprzednim proboszczu, od tamtej chwili minęło już 3 lata i na dniach mają zostać oddane do użytku. Budowniczy organów jest autorem projektu i wykonawcą w jednej osobie. Tworzy je w ramach dobrego uczynku nieodpłatnie, dziękując Bogu jak sam mówi „za wrócenie mu życia”. Jest to bardzo żmudna i precyzyjna praca, ze względu na to, że drewniane piszczałki cały czas pracują i mają tendencję do wyginania zniekształcając dźwięk, wpływają na to setne milimetra. Należy je wówczas przerabiać, aż do uzyskania pożądanego dźwięku. Drewniane organy z Niedźwiadnej są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Organistów mamy miejscowych, ale przydałyby się osoby zainteresowane tym tematem.
Niedźwiadna to piękna miejscowość. W pobliżu kościoła znajduje się dzwonnica z 1760 roku, używana do tej pory przy okazji odpustów, procesji czy świąt Wszystkich Świętych oraz wysoki krzyż z 1904 roku, cmentarz z zabytkową XIX-wieczną kaplicą Obryckich.
Najważniejsze problemy. W tym roku dużym problemem mieszkańców jest susza, dziki i niższe ceny produktów rolnych, ale zawsze można oprzeć się na pomocy burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego. W końcu mamy prawdziwego gospodarza. Długo Gmina Szczuczyn czekała na takiego burmistrzapodsumował Sołtys Niedźwiadnej Pan Witold Grunwald.
Gmina Szczuczyn to wiele miejscowości naznaczonych historią wartą poznania, skatalogowania i pokazania.

Udostępnij:

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł, przybliżający problemy i osiągnięcia w wymiarze naszej małej Ojczyzny. Szczególnie interesująca jest historia i zdjęcia przepięknego Kościoła.Wielki szacunek dla wszystkich , którzy z taką determinacja przywracają mu dawną świetność. Z Kościołem w Niedzwiadnej łączy się historia mojej rodziny-tu w 1837 zawarli związek małzenski moi prapradziadkowie „po mieczu” Adam Wietocha i Karolina Nowak (pochodzili z Mazewa i z Brzeżna). Na pewno w przyszłości odwiedzę Niedżwiadną , by poznać miejsca urodzenia i życia swoich przodków. Dzięki Waszemu reportazowi mogłam juz dziś „wirtualnie” znaleśc się w tym waznym dla mnie miejscu,Trochę szkoda , że nie ma zdjęc samej wsi…
    Czekam z niecierpliwością na prezentację kolejnych miejscowości Gminy Szczuczyn.

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x