Mleczarze za unijną pomocą w zamian za ograniczenie produkcji mleka

0

Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka. Rząd będzie chciał także, aby Komisja Europejska w pakiecie pomocowym skierowanym na rynek mleka rozszerzyła wachlarz działań, w ramach którego będzie można pomagać hodowcom bydła i producentom mleka przy zobowiązaniu do niezwiększania produkcji mleka. To wnioski ze spotkania przedstawicieli organizacji reprezentujących producentów i przetwórców mleka z ministrem Krzysztofem Jurgielem nt. propozycji KE dot. pomocy producentom mleka.

Jak podało ministerstwo w komunikacie po spotkaniu dyskusja skupiła się na dwóch projektach rozporządzeń KE zakładających pakiet pomocy w wysokości 500 mln euro. Pakiet ten obejmuje pomoc na ograniczanie produkcji mleka. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła 150 mln euro w skali UE, przy czym środki będą wypłacane na jednolitych zasadach dla wszystkich producentów. Drugim mechanizmem wsparcia jest dostosowawcza pomoc dla producentów mleka, a w zależności od decyzji państwa członkowskiego, również dla rolników w innych sektorach hodowlanych. Na realizację tego mechanizmu Komisja przeznaczyła 350 mln euro w skali UE, w tym dla Polski 22 670 129 euro. Wypłata tej pomocy uzależniona będzie od spełnienia przez producentów, określonych przez państwo członkowskie, warunków wpisujących się w wytyczne zawarte w projekcie rozporządzenia KE.

W dyskusji ustalono, że Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka, z zastosowaniem stawki pomocy ustalonej przez KE na poziomie 0,14 euro do 1 kg zredukowanej produkcji mleka. Polska umożliwi wnioskowanie o taką pomoc przez krajowych producentów mleka za pośrednictwem oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.
W odniesieniu do pomocy finansowej, która będzie wypłacana z kopert krajowych, podczas spotkania ustalono, że Polska zgłosi do projektu rozporządzenia propozycję dodania, do wykazu działań, których realizacja uprawnia do skorzystania z pomocy, dwóch następujących dodatkowych działań:
1.  wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka, 
2.  restrukturyzacja gospodarstw, w tym zmiana profilu produkcji.

Jak wyjaśnia Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, której przedstawiciele zaproponowali pierwszy z tych dodatkowych rozwiązań, chodzi o skierowaniem środków finansowych z unijnego budżetu na dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych zaciągniętych przez producentów mleka.
Przyjęcie przez Komisję  Europejską rozporządzeń planowane jest na 25 sierpnia br., tak aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej.

Kryzys w mleczarstwie z miesiąca na miesiąc pogłębia się coraz bardziej. Ceny surowca spadają od ciągle od dwóch lat i są na poziomie, często niezapewniającym opłacalności produkcji. Według GUS za mleko w skupie w czerwcu br. płacono średnio niecałe 1 zł za litr. W województwie podlaskim cena jest najwyższa w kraju i wynosiła 111,57 zł/hl. Przed rokiem mleczarnie z regionu płaciły średnio po 120,23, a w czerwcu 2014 roku po 136,35 zł za hl mleka. 
Spadek cen wiąże się także ze wzrostem produkcji mleka po zniesieniu obowiązującego do niedawna w Unii Europejskiej kwotowania jego produkcji. Według danych GUS w pierwszym półroczu tego roku w Polsce skupiono o 5,6 proc. mleka więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x