„Narodowe Czytanie” w Szczuczynie

2

W Szczuczynie na Placu Tysiąclecia przy Pomniku Stanisława Antoniego Szczuki w ramach akcji „Narodowe Czytanie”  odczytano, podobnie jak w całej Polsce fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji narodowego czytania dzieł polskich w przestrzeni publicznej.
„Lalka” to powieść społeczno-obyczajowa o straconych złudzeniach. Pierwotny tytuł „Lalki” miał brzmieć „Trzy pokolenia”, co wskazuje na intencję autora do pokazania trzech formacji myślowych i ideowych społeczeństwa polskiego. Każda z nich chciała stworzyć świat nowych idei, przeciwstawić się „rozkładowi społeczeństwa”, o którym pisał Prus. Ich wysiłki okazały się jednak daremne. W powieści mamy dużo fragmentów, które pokazują nam sytuację społeczną w kraju, rozwarstwienie, zazdrość, niesnaski, brak porozumienia. Lalka nie jest optymistycznym obrazem, który by dawał nadzieję i złudne poczucie wspólnoty, ale momentami gorzką refleksją.
– r.8., t.1.
Oto miniatura kraju – myślał – w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. Praca odejmuje sobie od ust, ażeby karmić niedołęgów; miłosierdzie hoduje bezczelnych próżniaków, a ubóstwo nie mogące zdobyć się na sprzęty otacza się wiecznie głodnymi dziećmi, których największą zaletą jest wczesna śmierć.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się do akcji a szczególnie osobom które czytały wybrane fragmenty powieści. Dziękujemy także Pani Elżbiecie Jerulank – kierownikowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczuczynie, która wzbogaciła swym akompaniamentem tą akcję, wyrazy podziękowania składamy także Panu Januszowi Marcinkiewiczowi – dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury i Pani Ewie Grunwald dyrektorce Państwowego Gimnazjum im. St. A. Szczuki w Szczuczynie za pomoc w zorganizowaniu akcji.

Biblioteka Miejska w Szczuczynie

 

Udostępnij:

2 komentarze

  1. No, niestety siedzieli w domu bo było zimno, ale warto było przyjść i posłuchać jak oni pięknie czytali a zwłaszcza granie na skrzypcach. Gratulację 🙂

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress