Nie do wszystkich mieszkańców dotarły ulotki informacyjne o referendum

0

Do części mieszkańców nie dotarły ulotki informacyjne dotyczące referendum ws. budowy lotniska regionalnego. Komitet referendalny interweniuje. Urząd marszałkowski chce wyjaśnień od Poczty Polskiej. Referendum już 15 stycznia 2017r.

Jak informował, 2 stycznia, podczas konferencji prasowej Paweł Myszkowski, komitet referendalny  skierował dwa pisma do Zarządu Województwa – pierwsze to wniosek o udzielenie informacji w sprawie ulotek zawierających podstawowe dane dot. referendum. Drugie pismo to ponowna propozycja przeprowadzenia wraz z referendum konsultacji społecznych ws.  lokalizacji portu regionalnego.

Jak podkreślał Paweł Myszkowski, do komitetu referendalnego docierają informacje, że część mieszkańców województwa nie otrzymała ulotek zawierających podstawowe informacje dotyczące referendum.
Szczególnie ważny był jeden termin, bo jeśli ktoś chciał głosować korespondencyjnie to musiał ten zamiar potwierdzić do 27 grudnia. Mamy bardzo liczne sygnały od mieszkańców województwa, że do wielu mieszkańców te ulotki nie dotarły. W związku z tym jeśli ktoś nie miał takiej wiedzy i nie potwierdził chęci korespondencyjnego głosowania do 27 grudnia, to ta możliwość przepadała – mówił Paweł Myszkowski.
Podkreślał również, że zdaniem komitetu niedostarczenie ulotki informacyjnej to niedopełnienie obowiązku poinformowania społeczeństwa przez organy władzy o głosowaniu.
Złożyliśmy w tej sprawie pismo do Krajowego Komisarza Wyborczego wojewody podlaskiego – podkreślił
Jak podkreśla rzecznik UMWP Urszula Arter,  władze samorządowe o problemie z ulotkami wiedzą i  zwrócą się z prośbą o wyjaśnienie do Poczty Polskiej, która zajmowała się dystrybucją ulotek referendalnych.
Podpisaliśmy umowę, za dystrybucję zapłaciliśmy ok. 38 tys.- tłumaczy Urszula Arter –  Sam druk ulotek kosztował nas około 10 tys. zł Jeszcze dziś trafi do Poczty Polskiej prośba o wyjaśnienie dlaczego ta dystrybucja nie przebiegła tak jakie były nasze oczekiwania.
– Postaramy się to uzupełnić, by wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby pójść do referendum te informacje otrzymali –
dodała.
Ulotki umieszczone w bezadresowej kopercie,  zgodnie z umową zawarta z Pocztą Polską miały trafić do skrzynek pocztowych do 23 grudnia. 

Warto podkreslić, że informacje dotyczące kalendarza czynności referendalnych zostały umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i na stronach regionalnego portalu informacyjnego Wrota Podlasia  6 grudnia 2016r.

Komitet referendalny po raz drugi zwrócił się też z propozycją przeprowadzenia łącznie z referendum konsultacji społecznych ws. lokalizacji lotniska. Mieszkańcy w trakcie głosowania w referendum wypełnialiby ankietę na lokalizację lotniska. Urząd Marszałkowski uznał, że przeprowadzenie konsultacji powinno być zależne od wyniku głosowania.
Okazało się także, że ze względów formalnych nie można przeprowadzić  konsultacji i referendum jednocześnie w tych samych lokalach.
Urszula Arter wyraziła również wątpliwość, czy to mieszkańcy powinni taka lokalizację wskazywać. zwłaszcza w naszym regionie, który jest bardzo trudny  do wszelkiego rodzaju inwestycji zwłaszcza tych który maja olbrzymi wpływ na środowisko.
Przypominam, że lokalizacją lotniska wiąże się szereg poważnych ekspertyz analiz i uzyskania szereg zgód przede wszystkim środowiskowym – mówiła.
Dodajmy, że lokalizacja lotniska regionalnego już jest. To położone niecałe 30 km od Białegostoku Topolany. Ta lokalizacja ma już wydaną decyzję środowiskową.

Referendum ws. budowy lotniska regionalnego odbędzie się 15 stycznia 2017r.

Mieszkańcy województwa podlaskiego w głosowaniu odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?”.

https://www.wrotapodlasia.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress