Nowa Publikacja szczuczyńskiego Centrum Kultury

0

W dniu 14 września w siedzibie Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się pierwsze z zaplanowanej serii spotkań promujących efekty realizowanego przez szczuczyńskie Centrum Kultury ministerialnego projektu: „Nasze dziedzictwo – kroniki szczuczyńskich szkół powszechnych z okresu międzywojennego”.

Podczas wydarzenia zaprezentowana została po raz pierwszy opracowana przez Dyrektora BCK w Szczuczynie oraz wydana przez tą Instytucję publikacja: „Kroniki Publicznych Szkół Powszechnych funkcjonujących w okresie międzywojennym w Szczuczynie”. Zebrani usłyszeli jak doszło do wydania kronik, w jaki sposób były one prowadzone i jaki jest ich stan zachowania. Zapoznani zostali również z zawartymi w nich niektórymi ciekawostkami. Fragmenty kronik-rękopisów: „Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 w Szczuczynie” i „Kronika 7 klasowej publicznej szkoły [Nr 1] im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie – Białostockim. Zaczęta od dn. 1 września 1932 roku”, czytały starszy Bibliotekarz Oddziału dla Dzieci BCK w Szczuczynie Anna Wojsław i starszy Bibliotekarz Wypożyczalni dla Dorosłych BCK w Szczuczynie Anna Akus-Szklarzewska. Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Karolina Sakowicz Kierowniczka Działu Projektów Kulturalnych Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie.

Podczas spotkania wyeksponowane zostały oryginały kronik, które można obejrzeć do końca roku w holu głównym szczuczyńskiej Instytucji Kultury. Zainteresowani mogą również w siedzibie centrum nabyć tą pod wieloma względami wyjątkową publikację

Przypominamy, że w ramach projektu, znajdujące się w zbiorach Archiwum Społecznego działającego w szczuczyńskim Centrum Kultury kroniki dwóch szkół powszechnych – Polskiej i Żydowskiej funkcjonujących w okresie międzywojennym w naszym mieście, zostały udostępnione dla społeczeństwa w różnych formach. Zainteresowani mogą sięgnąć po opracowanie drukowane (z komentarzem historycznym i przypisami) i nagranie w formacie mp3 (z myślą o osobach mających problem ze wzrokiem). Zadanie objęło również digitalizację i udostępnienie zawartości kronik w podlaskiej Bibliotece Cyfrowej i Otwartym Systemie Archiwizacji – Archiwum Społecznym działającym w BCK w Szczuczynie https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2028. Znaleźć je można również na naszej bibliotecznej stronie internetowej http://bckszczuczyn.pl/

W ramach promocji projektu odbędą się jeszcze spotkania w: Bibliotece Samorządowej w Radziłowie, Bibliotece Publicznej w Rajgrodzie, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz lokalnych szkołach.

Realizowany w BCK projekt „Nasze dziedzictwo – kroniki szczuczyńskich szkół powszechnych z okresu międzywojennego”, finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura Cyfrowa”.

Tekst Dyrektor BCK w Szczuczynie

Janusz Siemion

Foto: Joanna Siemion

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress