Nowy tomograf komputerowy w Szpitalu Ogólnym w Grajewie

0

Szpital Ogólny w Grajewie bogatszy o najnowszej generacji tomograf komputerowy. To 16. warstwowe urządzenie, zapewniające szeroki zakres badań neurologicznych, onkologicznych i ortopedycznych, o wysokiej rozdzielczości obrazu i niskiej dawce promieniowania.

– Urządzenie zapewnia jednoczesną akwizycję szesnastu warstw o grubości 0,6mm i jednocześnie zakres tego badania wynosi 153cm – mówi Tomasz Toporkiewicz, prezes zarządu Spółki Ekolex.

W praktyce oznacza to, że w jednym przejściu aparat jest w stanie zdiagnozować prawie całego człowieka. Na dodatek w dość krótkim czasie. Przykładowo tomografia komputerowa głowy trwa kilka sekund, trochę dłużej – kilkanaście sekund, zajmuje badanie jamy brzusznej. To w porównaniu z aparatami starszej generacji badanie zdecydowanie krótsze.

Nowy tomograf to także dużo mniejsze promieniowanie jonizujące osoby badanej.

Z aparatów dostępnych na rynku ten operuje najmniejszymi dawkami promieniowania jonizującego – dodaje prezes Toporkiewicz.

Nowoczesna aparatura to także możliwość wykonywania wielu badań, na które do tej pory pacjenci z Grajewa i okolic byli wożeni do szpitala w Ełku. Kolejną wartością dodana jest realna możliwość ubiegania się szpitala o skuteczne uruchomienie oddziału neurologicznego.

Pewnym mankamentem jest niestety zbyt niski kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pracownia tomografii komputerowej w Grajewie część badań wykonuje właśnie w oparciu o tenże kontrakt. W Grajewie liczą, że to w niedługim czasie się zmieni. Na razie, w przypadku badań pacjentów w oparciu o środki z NFZ-u, statystycznie można wykonać 1,5 takiego badania dziennie, podczas gdy aparat mógłby takich badań wykonać kilkanaście.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress