Obchody 79. rocznicy bitwy 9. PSK AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy oraz 80. rocznicy pacyfikacji wsi Grzędy.

0

W piątek (08.09.2023 r.) odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.

Przed rozpoczęciem głównej części obchodów Waldemar Remfeld, Starosta Grajewski, Tomasz Cebeliński Wicestarosta Grajewski i Grzegorz Gardocki Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego, zapalając znicze i składając kwiaty, oddali hołd poległym przy pomniku na Tamie oraz krzyżu w Woźnejwsi.

Staraniem władz samorządowych Powiatu Grajewskiego, przy wsparciu okolicznych samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych oraz wielu osób fizycznych, każdego roku w sposób uroczysty oddajemy cześć tym, którzy nie zawahali się poświęcić swojego życia w walce o wolność i niepodległość. W bieżącym roku obchody te zyskały szczególną rangę, połączyły się bowiem z dodatkową uroczystością, poświęconą 80. rocznicy pacyfikacji wsi Grzędy. Za pomoc udzielaną Armii Krajowej jej mieszkańcy doznali okrutnych represji ze strony Niemców, część z nich wymordowano, część wywieziono na roboty przymusowe, a cała wieś została doszczętnie spalona.

Z inicjatywy Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego Artura Wiatra w pobliżu Leśniczówki Grzędy zainstalowano tablicę pamiątkową, która będzie nieustannie przypominać o tej zbrodni i wzywać do refleksji nad losem Polaków skazanych przez Niemcy na biologiczne wyniszczenie.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć piękny i wzruszający spektakl plenerowy pt. „Gdzie ta wieś, której nie ma” zrealizowany przez stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej.

Po spektaklu uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik, gdzie odbyły się obchody 79. rocznicy bitwy partyzanckiej. Tradycyjnie rozpoczęły się mszą święta, którą koncelebrował ks. dr Marcin Maczan Wikariusz Generalny Diecezji Ełckiej.

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, przedstawiciele Sejmu RP, władz rządowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Lasów Państwowych, Biebrzańskiego Parku Narodowego, przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, harcerze, goście i mieszkańcy powiatu. Rangę uroczystości podniosła obecność Kompani Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego pod dowództwem ppor. Martyny Łachmańskiej. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Bydgoszczy pod dowództwem mjr Dominika Sierzputowskiego, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” działający przy Nadleśnictwie Maskulińskie oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie.

Referat okolicznościowy wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku.

Był też czas na podziękowania dla osób i instytucji, które dbają o pielęgnowanie pamięci historycznej, i na których obecność oraz wsparcie można liczyć organizując wydarzenia związane z podtrzymywaniem i upowszechnianiem kultury i tradycji narodowej. Wręczono pamiątkowe, symboliczne medale oraz publikację okolicznościową.

Jak co roku wysłuchaliśmy Apelu Pamięci, zakończonego salwą honorową.

Przybyli na uroczystość goście oddali wyrazy szacunku i pamięci poległym składając pod pomnikiem wieńce, wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

Uroczystość poprowadzona została przez Monikę Pskowską, Renatę Modzelewską i Grzegorza Gardockiego.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x