Od lutego rozpoczynają się kwalifikacje wojskowe

0

Od 1 lutego w całym kraju ruszają kwalifikacje wojskowe. Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej jeszcze w ubiegłym roku. Celem jest przede wszystkim sprawdzenie jakimi zasobami ludzkimi może dysponować polska armia w przypadku nagłej zmiany sytuacji politycznej na świecie bądź innych zagrożeń dla Polski.

Rozporządzenie dokładnie określa kto jest objęty kwalifikacjami oraz na jakich zasadach:

– mężczyźni urodzeni w 1997 roku,

– mężczyźni urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

– osoby urodzone w latach 1995-1996, uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia, a także osoby, które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

– kobiety urodzone w latach 1992-1997 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

– osoby pełnoletnie, które zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Na terenie administrowanym przez WKU w Łomży, w 5 komisjach okręgowych zostanie wezwanych około 2 tys. osób. Każda z nich powinna mieć przy sobie aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Osoby zainteresowane kwalifikacjami, więcej informacji mogą uzyskać w najbliższej Wojskowej Komisji Uzupełnień, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Termin zakończenia działań został zaplanowany na 29 kwietnia 2016r.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress