Od stycznia może być trudniej o kredyt mieszkaniowy

0

Od 1 stycznia 2016 r. kredytobiorca kredytów mieszkaniowych musi mieć 15 proc. wkładu własnego, z czego 10 proc. w gotówce, a pozostałe 5 proc. np. w formie blokady czy zastawu, ale już nie w formie podwyższenia marży przez bank – wynika z interpretacji KNF.

Wojciech Kwaśniak wyjaśnia, że wkład własny powinien wynosić 15 proc. (wskaźnik LtV 85 proc.*). – Może – jak dodaje – wynosić w gotówce tylko 10 proc, jeśli na dodatkowe 5 proc. „kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP”.

Komentujący tę interpretację analitycy bankowi Bartosz Turek (Lion’s Bank) i Bartłomiej Dąbrowski (Idea Bank) zwracają uwagę, że interpretacja ta może być niekorzystna dla banków, bo niektóre z nich „tytułem ubezpieczenia niskiego wkładu chętnie podwyższają marżę kredytu”.

 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x